8 Haziran 2014 Pazar

Hamilelikte Böbrek Taşı Düşürmek

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Böbrek Taşı Düşürmek

Yapılan araştırmalar sonucu her 150 hamilelikten birinde böbrek taşı ya da böbrek kumu sorunu olduğu tespit edilmiştir. Gebelikte vücuttaki hormonal değişiklikler böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayan bir takım etkiler meydana getirir. İdrar akışı yavaşlar ve idrar kanalları gevşer. Gebelik öncesi oluşmuş bir böbrek taşının hamilelikte belirtilerini göstermesi de sık görülen bir durumdur. İdrar yollarında bulunan taşlar böbreklerin boşaltım kanallarını tıkar. Bu da böbreklerin genişlemesine, iltihaplanması ve daha kötüsü erken doğumu başlatacak bir etkiye sebep olabilir.

Eğer hamilelikte böbrek taşı sorunu yaşıyorsanız bebeğinizin bu durumdan zarar görmemesi için mutlaka böbrek taşı tedavisi olarak bu sorunu ortadan kaldırmalısınız. Bu dönemdeki böbrek taşının tedavisi standart değildir. Hastanın genel sağlık durumu, gebeliğin süresi, taşın vücuttaki konumu ve taşın büyüklüğü ile değişebilir.

Hamilelikte görülen böbrek taşlarının tedavisi için, doktorlar bol su içmeyi ve hareketli bir hamilelik yaşamalarını öğütler. Oral yolla yani ağızdan alınabilecek bazı ilaçlar kullanılır. Durumu kötüleşen, böbrek akımı bozulan hastaların böbrek akımlarının bebeğe zarar gelmeden önce bir an önce tedavi edilmeleri gerekir. Bunun için antibiyotik tedavisi, üretral kateter yerleştirilmesi, endoskopik böbrek taşı ameliyatı ve lazerle böbrek taşı düşürme gibi yöntemlerden uygun olanı kullanılır.