30 Haziran 2014 Pazartesi

Zeytinin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Zeytinin Faydaları

Sofraların vazgeçilmez lezzeti olan zeytinin faydaları saymakla bitmez. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yetişen zeytinin sadece meyvesinden değil yaprağından ve yağından da yaralanılmaktadır. Zeytin özel makinelerde işlenmesiyle elde edilen zeytinyağı da A, C,E vitamini ve faydalı mineraller bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kadınların evlerinde kullandıkları temizlik malzemelerinde de zeytin kabukları, zeytin yaprakları ve zeytinyağı da kullanılmaktadır. Hayatımızın her anında bize fayda sağlayan zeytinin faydaları ise şunlardır:

İştah problemi çeken kişiler için doğal iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı kahvaltı sofralarından hiçbir zaman eksik edilmez. Sağlıklı beslenmek için en önemli öğün olan kahvaltının atlanmaması gerekir. İşte bu nokta da zeytin o mükemmel lezzetiyle iştahsız olan kişilerin iştahını açmada birebirdir. Karaciğer rahatsızlığı olan ya da karaciğer sağlığına önem veren kişilerinde düzenli bir şekilde zeytin tüketmeleri faydalı olacaktır. Böbrek taşı ya da kumu olan kişiler içinde fayda sağlayan zeytin böbrek taşı ve kum oluşumunu engellemekte de birebirdir.
zeytinin faydaları
Çocuklara düzenli olarak tükettirilen zeytin beynin ve kemiklerin güçlenmesini, bağırsaklarda oluşan solucanların yok edilmesini sağlamaktadır. Şeker hastası olan kişiler için faydası ise kanda ki şeker oranını düşürmesidir. Mide sorunu olanların, sarılık geçirenlerin, yüksek tansiyon hastası olanların, kabızlık problemi olanların, şiddetli baş ağrısı veya karaciğer ağrısı çekenlerin, kalp ve damar sağlığı konusunda şikayeti olanların tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca zeytin, hepatit hastalıklarını, basuru önlediği gibi cinsel gücü artırıcı, diş beyazlatıcı, rahimde oluşan iltihaplanmaları yok edici ve engelleyici özelliklere de sahiptir.

İlgili aramalar: zeytinin faydaları nelerdir? zeytin nelere iyi gelir?