23 Haziran 2014 Pazartesi

Menopoza Kaç Yaşında Girilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Menopoza Kaç Yaşında Girilir?

Dünya genelinde 51 yaş menopoz yaşı olarak anılır. Her ne kadar menopoz için 51 yaş genel olarak kabul edilse de çevreye, ırka, hayat standartlarına ve beslenme tarzına gibi bir takım faktörlere dayanarak menopoz yaşı farklılık göstermektedir. Ülkemiz kadınları yapılan araştırma sonuçlarına göre ortalama olarak 46 ila 49 yaşları arasında menopoza girmektedir.

100 sene öncesinde dünya genelinde bugünkinden 4-5 yaş daha önce menopoza girilmekteydi fakat yine aynı zaman diliminde kızların ilk adet görme yaşı da bugün ki yaşlarından 4-5 yaş önceydi.

Bir kadının menopoza ne zaman girileceği aslında doğduğu andan itibaren bellidir. Bunu geciktirmek ya da erkene almak bizim çok fazla elimizde olan bir şey değildir. Fakat bazı faktörler doğrultusunda bu süreyi 1-2 yıl ileri atabilir ya da erkene çekebiliriz. Basit bir örnek verecek olursak sigara içen kadınlar 1-2 yıl daha erken menopoza girmektedir. Yine beslenmenin de menopoz üzerindeki etkisi büyüktür. Erken menopoza karşı doğru beslenilmeli, stresten uzak durulmalı ve sağlığa dikkat edilmelidir.

İlgili aramalar: menopoza kaç yaşında girilir? menopoz yaşı nedir? menopoz yaşı kaçtır?