21 Haziran 2014 Cumartesi

Hamilelikte El ve Ayaklarda Oluşan Şişmeler

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte El ve Ayaklarda Oluşan Şişmeler

Gebelik sırasında en çok rastlanılan şikayetlerden bir tanesi de el ve ayaklarda görülen şişmelerdir. Gebeliğin ilerleme sürecine bağlı olarak, şişliklerin görülme sıklığı da artar. Yoğun olarak ayaklarda ve ayak bileklerinde, nadiren de ellerde görülen şişlikler ellerde fazla olduğunda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı şekillerinde kendisini gösterebilir.

Gebelik sırasında el ve ayaklarda oluşan şişmeler, annenin vücudunda dolaşan kan miktarı ile vücutta tutulmakta olan su miktarının artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artması ve bebek büyüdükçe oluşan basının artışına bağlı olarak, bu tip şikayetler giderek daha fazla yükselir.

El ayak şişmesine eşlik eden, yüksek tansiyon ve idrar yoluyla albümin çıkışının artmasına yol açan eklemsi bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilirler. Bu nedenle durumun tespit edilmesinden sonra anne adayının bir uzmanın kontrolüne başvurması gerekir. Gebelik sürecine olağan olarak eşlik eden el ve ayakta görülen şişmelerin azalması için ayakta durularak geçirilen zamanın azaltılması, olabildiğince bacakların hareket ettirilmesi, bacakların altına yastık veya benzeri araçlar koyarak yüksekte duracak şekilde yatılması ve buna bağlı olarak dolaşımın kolaylaştırılması, tuz tüketiminin azaltılması, ayakların tuzla suda dinlendirilmesi uygulanabilecek yöntemlerdir.

El ve ayaklarda görülen şişlikler gebelik sürecinin belirsiz dönemlerinde yaşanabilen ve sıklıkla tekrar eden bir rahatsızlık yaratabilir. Özellikle uzun süre ayakta durmak konusunda oldukça dikkatli bir davranış sergilemek hem şişliklerin ortaya çıkmasını önlemek için, hem de oluşan şişliklerin azaltılabilmesi için önemli bir önlemdir.