12 Haziran 2014 Perşembe

Kalp Damar Hastalıklarına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kalp Damar Hastalıklarına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Ülkemizde de mevsiminde bol miktarda bulunan alıç, kalp damar hastalıklarında kullanılan ve bu alanda akla gelen ilk bitkidir. Alıcın meyvesi çok lezzetli olduğu gibi alıç çayı da demlenerek içilebilir. Ayrıca içerisinde alıç ekstresi bulunan ürünler doktor kontrolünde kullanılabilir.

Omega 3 yağları da kalp ve damar hastalıkları için oldukça faydalıdır. Bu yağlar günlük 2 grama tekabül edecek şekilde doktor nezdinde kullanılmalıdır.

Bir diğer kalp ve damar dostu bitki de sarımsaktır. Sarımsak kalp ve damara iyi geldiği gibi tansiyonu da dengeler. Sarımsak tedavi amaçlı kullanılmak istenildiğinde mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Normal bildiğimiz bitki formunun dışında sarımsak hapları vardır. Doktor tarafından bu haplar reçete edilir. Sarımsak hapı herine sarımsak yemek yanlış bir hareket olacaktır çünkü yenilen sarımsak midede çözünür ve etkinliğini yitirir. Eğer hap olarak alınırsa bağırsaklarda çözünür ve vücuda oldukça faydalı olur. Sarımsağın vücudu mikroplardan koruyan bir özelliği de vardır. Eğer bu özelliğinden faydalanmak isterseniz sarımsağı döverek tüketmeniz gerekir. Aksi halde etken madde açığa çıkmaz.

Bir diğer kanseri düşmanı bitki de domatestir. Çoğu erkek domatesin prostat kanserine iyi geldiğini duymuştur. Aslında iyi gelen domatesin içindeki likopen maddesidir. Domatesin ihtiva ettiği likopen maddesi kansere karşı oldukça etkilidir. Güçlü bir antioksidan olan likopeni vücuda almak için domatesi kabuğunu soymadan yemeniz gerekir. Bunun nedeni likopenin domatesin kabuğunda ve kabuğunun altında bulunmasıdır. Likopenden en iyi şekilde istifade etmek için yağda çözünen bu maddeyi uygun bir yöntemler ayrıştırmak gerekir. Tavanın içerisine bir miktar zeytinyağı koyup içerisinde domatesleri soteleyebilirsiniz. Bu şekilde tüketerek güvenli bir koruma elde edilebilir.

Bu saydığımız bitkiler kanseri tedavi etmez. Nasıl vücuda girmiş bir mermiyi çelik yelek korumazsa, bu bitkileri de çelik yelek gibi düşündüğümüzde kansere yakalandıktan sonra bir faydalarının olmadığını anlayabiliriz. Bu bitkileri elimizden geldiğince tüketmemiz gerekir. Ancak bu şekilde kansere karşı güçlü bir korumamız olur.