26 Haziran 2014 Perşembe

Menopoz Yaşı Kaçtır?

Sponsorlu Bağlantılar:

MENOPOZ YAŞI KAÇTIR?

Normal şartlarda bir kadının ilk regl (adet kanaması) durumu 12-13 yaşlarında başlar. Ancak bu yaş skalası günümüzde çocukların anne karnından başlayarak gelişimin daha hızlı ve anatomik yapılarının daha kuvvetli olması sebebiyle 9-10 yaşa kadar inme eğilim göstermektedir. Bu durumu elbette annelerin beslenme ve çocuk gelişimi konusunda daha bilinçli olması, kendilerini bu konuda daha çok eğitmeleri ve daha araştırmacı olmaları desteklemektedir.

Kız çocukları ortalama on iki yaşında girerler ve her ay ortalama 20 ile 27 gün arasındaki periyodik süreçte vücuttan bir yumurta atılımı yaşarlar. Bu süre normalde 45 ila 50 yaş aralığına kadar devam eder. Menopoz yaşında alt sınır kırk beş olmakla beraber kişilerin bulundukları yöre, yaşadıkları coğrafya, ten renkleri( koyu cilt-açık cilt tonu),sıcak ve soğuk iklimde yaşamaları menopoz yaş sınırını etkileyen unsurlardır. Türkiye ve Avrupa ülkeleri için menopoz yaşı alt sınırı 45-46 üst sınırı ise elli yaş olarak kabul edilmektedir. Sıcak ülkelerde menopoz yaşı 52- 53 kadar çıkmaktadır.

Bir kadın menopoza girme yaşından sonra da rutin adet kanamaları devam ediyorsa bunun mutlaka araştırılması lazımdır. Daha ileri yaşlarda adet kanamaları halk arasında sanki doğurganlık açısından iyi bir olaymış gibi düşünülse de bunun mutlaka incelenmesi gerekir. İlerleyen yaşlarda devam eden adet kanamaları veya geç menopoz bulguları kadınlarda özellikle rahim duvarında meydana gelen kalınlaşmaya yol açmakta buda ilerleyen dönemde kanser bulgularına kadar devam etmektedir.