10 Temmuz 2014 Perşembe

Enginarın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Enginarın Faydaları

Sağlıklı beslenmemizde sebzelerin çok büyük bir payı bulunmaktadır. Bu sebzelerden biri de enginardır. Yaz sebzelerinden olan enginar, düşük kaloriye sahip bir sebzedir.Kalorisinin düşük olmasından dolayı kilo vermek isteyenlerin ya da diyet yapanların en az bir öğünlerinde tüketmeleri gerekmektedir. Enginarı sadece yemeği yapılan bir sebze olarak düşünmemek gerekir. Çünkü bu sebze sağlık sorunlarına birebir olduğundan dolayı, sadece karın doyurucu bir yemeklik olarak değil, sağlık sorunlarınızda da rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Enginar karbonhidrat, vitamin, protein, mineral bakımından zengin bir sebze olmakla beraber zehir sökücü bir özelliğe de sahip olduğu için tedavilerde de kullanılmaktadır.Yağ oranı az olan bu sebze karaciğer için oldukça faydalıdır. Enginar karaciğerin düzenli çalışmasını sağlamakta ve karaciğeri toksinlerden arındırmakta, safra kesesinde oluşan sıvının akışını kontrol etmekte , kanda oluşan üre ve kolesterol miktarını düşürmekte, kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına fayda sağlamaktadır.
enginarın faydaları
Ayrıca enginar idrar söktürücü bir etkiye de sahiptir. Böylelikle vücutta oluşan fazla suyu idrar ile birlikte vücuttan atmayı sağlar. Reflüsü olan ve mide ekşime şikayetleri olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir. Sindirim sistemini düzenli çalıştırma gibi bir özelliğe sahip olan enginar hazımsızlık çekenler için çok faydalıdır Enginar demir bakımından zengin olduğu için özellikle hamilelik döneminde tüketilmesi fayda sağlayacaktır. Ateş düşürücü, ter kokusunu giderici, iştah açıcı gibi faydaları olan enginar aynı zamanda kalp çarpıntısı ve karaciğer rahatsızlığı olan, romatizma şikayeti olan, şeker hastası olan insanlar için tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İlgili aramalar: enginarın faydaları nelerdir? enginarın yararları