5 Temmuz 2014 Cumartesi

Menopoz Geciktirilebilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar:

Menopoz Geciktirilebilir mi?

Erken menopozun en önemli belirtisi periyodik olarak 27 günde bir olan adet kanamalarındaki sürenin bazen kısalması bazen de uzaması gibi düzensizliklerdir. Ayrıca gerçekleşen adet yoğunluğundaki yavaşlama, menopozda meydana çıkan ateş basması, gece terlemeleri, bazen gerçekleşen ruhsal değişiklikler de erken menopoz bulgularındandır.

Tüm bu sorunlar aslında kadın vücudunda en önemli salınan madde olan östrojen hormonunun gittikçe az üretilmeye başlaması veya tamamen kesilmesinden dolayıdır. Menopoz dönemlerinin mutlaka ilgili bir hekim tarafından takip edilmesinde fayda vardır. Yapılacak ilaç vb. tedavilerle bu sürecin rahat atlatılması veyaerkenmenopoz geciktirilir mi? sorusuna bir cevaptır. Erken menopozun geciktirilmesinde en etkin tedavi yöntemi vücutta eksilmeye başlayan veya tükenen östrojen hormonunun yapay yollar ile vücuda verilmesidir.Ancak bu tedavinin en büyük handikap vücutta eğer kanserli hücre varsa aktif hale gelmesi ihtimalidir.Bu yüzden östrojen tedavisine başlamadan önce hastanın genetik özelliklerinin detaylı olarak araştırılması büyük önem taşır.Ailede anne,teyze,hala veya anneanne gibi yakınlarda göğüs,rahim vb kanser türleri geçirmiş bir birey varsa mutlaka östrojen hormonu tedavisinin kesilmesi gerekir.

Ayrıca DHEA adı verilen bir çeşit anti-aging madde de (bir nevi yaşlanmayı geciktirici madde) vücutta geri dönmeyi hızlandırarak yumurta üretimini yeniden aktif hale getirir veerkenmenopozun geciktirilmesi sağlanır.Erken menopozun sebebi eğer otoimmun bir hastalığa bağlı ise bu hastalığın sebepleri ortadan kaldırılıp tedavisi gerçekleşirse problemin kendiliğinden düzeldiği görülür.Bu oran ise ancak %1 düzeyindedir.