20 Temmuz 2014 Pazar

Üzüm Nelere İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Üzüm Nelere İyi Gelir?

Üzüm çeşitli renk ve türlerde küçük lezzetli meyveleri olan, sağlığımız açısından son derece faydalı bir meyvedir. Üzüm A vitamini, B vitamini, E vitamini ve Folik asit açısından zengindir fakat marifetleri bundan da ibaret değildir. Mineraller açısından da son derece zengindir. Potasyum, kalsiyum, demir, fosfor , magnezyum ve selenyum minerallerini içerir. İçinde mevcut olan antioksidanlar yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. Bulantıyı giderir. Unutkanlığı giderir. Kan yapan bu meyve sağlığımız ve güzelliğimiz için de muazzam faydalıdır. Kuru olarak yenirse damar sertliğine ve yüksek tansiyona iyi gelir. Bilmeyenler için önemli bir bilgi de verelim. Üzüm alırken çekirdekleriyle uğraşmamak için çekirdeksiz üzüm arayışına girmeyin çünkü üzümün çekirdeği oldukça faydalıdır. Üzümün çekirdeğinde kan yapıcı ve damar sertliğini önleyici "kuersetin" adlı bir madde içerir.

Üzüm hangi hastalıklara iyi gelir?

Astım: Üzüm astım tedavisi için kullanılabilir. Akciğerlerdeki nemi artırır.

Kalp Hastalıkları: Üzüm kalp krizine yakalanma riskini azaltabilir, kan pıhtıları önler. Kandaki nitrik oksit düzeylerini artırabilir.

Migren: Üzüm kürü evde migren tedavisi için çok iyi bir fikirdir. Sabahları düzenli olarak yediğinizde migren ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kabızlık: Üzüm adeta doğal bir müshildir diyebiliriz. İçerdiği organik asitler, şekerler ve selülozla kabızlık sorununu ortadan kaldırmakta son derece başarılıdır. Bu bileşikler aynı zamanda kronik kabızlık yaşayanlara da iyi bir çözümdür.

Hazımsızlık: Üzüm dispepsi, yani diğer adlarıyla sindirim güçlüğünde(hazımsızlık) önemli bir rol oynar. Hazımsızlığı rahatlatır ve mide tahrişlerini önler.

Yorgunluk: Üzüm demir içerir. Yorgunluğu engellemeye yardımcı olur. Üzüm suyu içmek de anlık enerji ihtiyaçlarımızı karşılar.

Böbrek Hastalıkları: Üzüm önemli ölçüde GUT semptomları azaltır ve böbreklerin basıncı azaltır. Böbrek kumu ve böbrek taşlarının düşmesine de yardım eder.

Meme Kanseri: Meme kanserine iyi gelen bitkiler arasında üzüm özellikle son çalışmalarda kendine iyi bir yer bulmuştur. Yeni yapılan bir çalışmada üzüm suyunun meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu saptandı. Laboratuarda fareler üzerinde yapılan deneylerde üzüm suyu verildikten sonra tümör kitlesinde önemli derecede kayıp meydana geldiği gözlendi. Üzüm sadece meme kanserine değil diğer kanser türlerine karşı da etkilidir.

Alzheimer Hastalığı: Yine yapılan çalışmalarda üzümün beyin sağlığını geliştirdiği ve nörodejeneratif hastalıklara yakalanmayı geciktirdiği keşfedildi.

Görme Bozuklukları: Üzüm yaşa bağlı görme bozukluğu veya makula dejenerasyonu gibi sorunları önleyebilir. Antioksidanlar açısından zengin olan flavonoidler içerdiğinden, katarakt gibi serbest radikallerin neden olduğu hastalıklara yakalanma şansını azaltır.