14 Ocak 2011 Cuma

Bebeğin Gazını Çıkarma , Bebekte Gaz Nasıl Çıkarılır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeğinizin Gazı mı Var?
Bebeğinizin gazı varsa, rahatsız olduğunu anla­tan bazı hareketlerde bulunur. Vücudu gerginleşir, sırtını geriye doğru bü­ker, yüzü kızarır ve el ve ayakları hafifçe morara bilir. Gaz sancısı olan bebek gazını çıkarmak için bacaklarını uzatıp kendi­ne çeker, ağlar ve huzursuz o­lur.

Bebeğinizin Gazını Çıkarma
Bebeğin meme veya biberonla süt emer­ken yuttuğu şey sadece süt değildir. Besleyici sıvıy­la beraber hiç de besleyici olmayan hava da yutu­lur ve bebek öğününü tamamladığında bu gazdan rahat­sız olabilir. Bebek, yuttuğu havadan ya gaz çıkara­rak ya da geğirerek kurtula­bilir. Meme emilirken her beş dakikada bir yada en azın­dan meme değiştirilirken bebeğin gazı çıkarıl­malıdır. Biberonla beslenirken de ara ara bebeğin gazı çıkarıl­malıdır.

Bebeğin gazının çıkarılmasının üç yöntemi:

1- Dik Oturtma Yöntemi: Bebeği kafası öne eğik ola­cak şekilde kucağınıza oturtun ve bebeği koltuk altından tutarken bir eliniz­le göğüs bölgesine destek yapın. Bebeğin kafasının öne düşmemesine gayret ederek bebeğin sırtını ovala­yın veya hafifçe vurun.

2- Omzunuza Dayama Yöntemi: Bebeği omuzunuz­da sıkıca tutun ve bir elinizle poposunun altından kavrayarak diğer eliniz­le hafifçe sırtına vurun veya ovalayın.

3- Yüzü Yana Yatacak Şekilde Kucağa Yatırma Yöntemi: Bebeği bir bacağını­zın üzerinde yüzü bir yana bakacak, midesi bir bacağını­zın üzerinde olacak şekilde kucağınıza yatı­rın. Bir elinizle bebeği sıkıca kavrayın ve diğeriy­le hafifçe sırtına vurun ve ovalayın.

Konuyla ilgili aramalar: bebeğimin gazı var ne yapmalıyım , bebeğimin gazı çıkmıyor , bebeğimin gaz sancısı var , bebeğimin gazını çıkaramıyorum , bebekte gaz sancısına ne iyi gelir , gaz sorunu , bebekte gaz çıkarma yöntemleri , gaz nasıl çıkarılır , yolları , metodları , bebeklerde , bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri , gazını nasıl çıkarabiliriz