14 Ocak 2011 Cuma

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük için bitkisel tedaviler

Sponsorlu Bağlantılar:

öksürüğe ne iyi gelir

Uzun süren öksürükler bir hastalık olmayıp çeşitli hastalıkların belirtisi­dir. Herhangi bir tıbbi hastalığa bağlı olma­yan uzun süreli öksürüklerde bazı bitkisel tedaviler uygulana­bilir.

Okaliptüs, nane, ıhlamur, zencefil, meyankökü hapları ve şurup­ları. C vitamini, ıhlamur, zencefil, şahtere, hibiskus, meyankökü öksürük için faydalı­dır.

Ihlamur, zencefil, meyankökü birlikte kaynatılır­sa etkisi daha büyük olur. Yulaf, samanı çayı ile üzerlik tohumu ­da kronik bronşite ve öksürüğe iyi gelir.

Öksürük için bazı kolay bitkisel formül­ler:

* Malzemeler:
2-3 parça parmak ucu kadar zen­cefil
iri bir tutam ıhlamur
1 çay kaşığı hibis­kus
1 çay kaşığı şahtere otu

Uygulanışı: Malzemeler 1 su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatı­lır. 2-3 dakika demlendirildikten sonra içi­lir.

Şekeri fazla kullanmak doğru değil­dir. Çaya nöbetşekeri konulursa öksürüğü azal­tır.

* Günde 2-3 kere meyankökü çiğnemek de yararlı­dır.

* Zencefil kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalı­dır.

* Kronik öksürük için 2 adet karaturp kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyu­lur. Oyukların içine bal doldurulur ve sa­dece oyukların üstü turp parçaları ile kapatıla­rak 24 saat bekletilir.Sonra içindeki sıvı şişe­ye doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı içi­lir.

* Kuşburnu ısırgan zencefil şahtere ve hibiskus çayları­nı içmek de yararlıdır.

* Ebegümeci kaynatılırzeytinyağı ve limon katıla­rak bol bol yenirse göğsü yumuşatır.Öksürüğü hafifle­tir ve balgam söker.

*Toz zencefil ile bal karıştırıla­rak yenilirse öksürüğe iyi gelir.

--------------------------
Diğer Kaynaklardan Öksürük İçin Tavsiyeler:

Havaların iyiden iyiye soğumasıyla, gribal enfeksiyonlar­da büyük bir artış görülmeye başladı. Gribal enfeksiyonlar­la beraber, boğaz iltihabı, akciğer iltihabı gibi rahatsızlıklar da bir çok kişiyi bu aylar­da rahatsız ediyor. Bir çok vatandaşımız balgam ve öksürük şikayeti ile doktorlarımı­zın kapısını çalıyor, kimi vatandaşlarımız ise, internete girip nelerin öksürük kestiğini, hangi bitkilerin balgam söktü­rücü özellik taşıdığını araştırı­yor.

Biz de bu yazımızda internete girip, balgam söktürücü bitki­ler, ve öksürük kesen bitkileri arayan vatandaşlarımızın sorusu­na yanıt vereceğiz.

Balgam söktürücü bitki çaylarının içinde en önem­lisi ıhlamur çayıdır. Ihlamuru destekleyici balgam sökücü bitki­ler ise, tarçın, zencefil, karanfildir. Bu 3 bitkiyi 1 litre suyun içine karıştı­rarak kaynatın. Bu üç bitkinin karışımı oluşan çay boğaz ağrısını kesmek için bire bir­dir. Bu bitkisel formül sadece boğaz ağrısı geçirmek­le kalmaz, bronşite iyi gelir, öksürüğü keser.

Sonuç olarak en iyi balgam söktürücü bitki çayı, ıhlamur çayıdır. Öksürük şikayetleri için de tarçın, zencefil ve karanfil karışım­larından yapılan çay çok faydalıdır. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


--------------------------
Öksürük için diğer kaynak:

Öksürüğe İyi gelen Şifalı Bitkiler,­ Öksürüğü kesen Nezle ve Grip için Şifalı Bitkiler

Kış geldi ve grip, nezle, soğuk algınlığı gibi bir çok hastalık hızla yayıl­maya başladı. Özellikle çocuklarda daha çok ve ağır bir seyir izle­yen bu hastalıkları Şifalı Bitkilerle tedavi et­mek mümkün.

Öksürüğe iyi gelen Şifalı Bitkiler, Nezleyi kesen, Kronik Öksürüğe iyi ge­len, kanı temizleyen, direnç artıran ve kan kusma­ya iyi gelen Şifalı Bitkileri Şöyle Sıralaya­biliriz:

Andız otu kökü ezilip balla karıştırı­larak yenirse Öksürüğü dindirir, balgamı söker.

Ardıç taze meyvelerinin ezil­mesi ile elde edilen şurup Öksürüğe çok iyi gelir.

Böğürtlen yaprakları içeriği oluşmadan topla­nıp gölgelikte demetler halinde kurutulur ve bundan yapılan şurup kanı temiz­ler, Öksürüğe, iyi gelir.

Ebegümeci göğsü yumuşatır. Öksürük kesici olduğun­dan bronşite ve nezleye iyi gelir. Bulantı ve kusmalara karşı da yararlıdır.

Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup, ağrıları dindirici ilaç olarak kullanıl­dığı gibi Öksürüğe ve öksürük gıcığına etkili­dir.

Ihlamur çayı kronik Öksürüğü keser. Ter ve balgam söktürücü­dür.

Kenevir çayı balla tadlandırılıp içilirse, öksürük boğmaca ve ses kısılması­na iyi gelir.

Kırmızı yaban mersini yaprakların­dan yapılan şurup Öksürüğe etkili olur.

Meşe ağacı kabukların­dan yapılan çay kanlı öksürük ve kan kusmaya çok iyi gelir.

Meyan kökü şuru­bu Öksürüğe iyi gelir.

Yaban eriği ezilerek şekerle pişirilir­se Öksürüğü yok eder.


Konuyla ilgili aramalar: öksürük nasıl geçer , öksürüğe ne iyi gelir , öksürük tedavisi , öksürük için şifalı bitkiler , öksürüğe iyi gelen bitkiler , öksürüğe bitkisel çözüm , öksürüğü kesen bitkiler , öksürüğü ne geçirir , öksürüğe kesin çözüm , kesmek , öksürüğü kesmek için ne yapmalı , öksürüğe iyi gelen çaylar , bitki çayları , çare , kuru öksürük nasıl geçer