9 Ocak 2011 Pazar

Hamilelik Çatlakları, Gebelikte Çatlaklar ,Doğum Sonrası Oluşan Çatlaklar

Sponsorlu Bağlantılar:

hamilelik çatlakları

Cilt Sağlığı Uzmanı Dr.Betül Şengör'ün Cilt bakımı konusunda pek çok makalesi bulunmaktadır. Kadınların en büyük cilt sorunların­­dan olan hamilelik ve sonrasında karın ve basen bölgesin­de oluşan çatlaklarla ilgili Uzm.Dr.Betül Şengör’ün yazdı­ğı bir makaleyi yayınlıyoruz. Bu makalenin hamilelik, gebelik sonrası olu­şan derin çatlakları kendisine sorun eden bayanlar için aydınlatı­cı olmasını ümit ediyoruz.

Gebelikte ve Sonrasında Cilt ve Vücut Bakımı

Hamilelerde en sık rastla­nan sorunlar ciltte lekelenme (bkz. hiperpigmentasyon), kılcal damarlarda belirginleş­me, vücutta kilo alımı ile paralel ola­bilen çatlaklar, cilt sarkmaları, varisler veya dolaşım problem­leri olmaktadır.

Hamilelik sırasında vücut bebek ve anne için kendin­de bir takım değişiklikler yapmak zorundadır. Bu sırada kan dolaşı­mı hızlanmakta ilk 3 ayda bile 1-1.5 litre kan hacminde artma olmakta­dır. Bu da hamilelerde baş dönmesi olarak ve bazen de çarpıntı şikayetleriy­le kendini belli eder. Dolaşımın hızlanma­sı ciltte bazen flushing dediğimiz kızarma ataklarını tetikleye­bilir, ancak geçicidir. 8-9. haftalara doğru artan hormonlarla doğrudan iliş­kili olarak akne benzeri sivilcelerde artma olabilir, çoğunlukla bunlar da geçi­cidir.

Hamilelik süresince değişen hormonlara bağlı olarak gene­tik olarak yatkın olan kişilerde vücutta tuz tutulumuna bağlı olarak ödem olabil­mekte bu da selülitli görünüşe sebep olmaktadır. Selülülitin tedavisi için ilk 3 aydan sonra bazı peeling etkili ürün­ler ile duşta lifle masaj yapılabilir, daha fazla su tüketmek ve yürü­yüş yapmak iyi gelecektir.

Hamilelik döneminde ister istemez kilo alınmak­tadır. Ancak hamilelik bir hastalık değildir, kontrollü olarak kilo almak uygun­dur. Şayet hamilelik sırasında herhangi bir sorun varsa ve dinlenmek önerilmiş­se çaresiz istemediğimiz kadar kilo alabiliriz. Bu durumda ciltte aşırı geril­meler yüzünden çatlaklar ve sarkmalar ortaya çıka­bilmektedir.

Çatlakların oluşmasında en önemli rol genetik yapımızda­dır. Çünkü fazla kilo almadığı halde çatlak sorunu olan kadınlarımız da var­dır. Ancak alabileceğimiz önlemler arasında yine cilde uygulanan masajın önemi büyük­tür. Çünkü bu sayede hücrelerin uyarılmasıyla kollajen liflerin sentezlen­mesi tetiklenebilmektedir. Banyolar sırasında sürü­len badem yağlarından faydalanılabilir, ilk 3 aydan sonra çatlak oluşumu önleyici kremlere başlaya­biliriz.

Özet olarak hamilelik sırasında alınabilecek önlemler;
Sabahları mutlaka güneş koruyucu içerikli bir krem sür­mek (melasma açısından)
Bol sıvı tüket­mek
Yeterli uyku almak
Düzenli yürüyüş
Duşlar sırasında bacaklara lif uygula­mak
Her gün karın ve basen bölgesine nemlen­dirici krem sürmek
Akşamları ayakları dinlen­dirmek, dolaşıma iyi gelebilecek önlemler almak

Kaynak: Uzm.Dr.Betül Şengör – www.cildiminsagligi.com ’dan alınmıştır.

Konuyla ilgili aramalar: hamilelikte oluşan çatlaklar , hamilelik çatlakları , doğumdan sonra meydana gelen çatlaklar , doğum sonrası oluşan çatlaklar , gebelikte sarkmalar