6 Temmuz 2012 Cuma

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sivilce izleri için evde neler yapılabilir?

Sivilce için evde yapabileceğimiz uygulamalardan biri dermatolog kontrolünde önerilen kremleri düzenli olarak kullanmaktır. Bu tür kremler ilk kullanılmaya başladıkları zaman bir takım cilt hassasiyetleri yaratabilirler. Özellikle de A Vitamini içeren, retinoid dediğimiz kremlerde ilk başlarda bu tür hassasiyetler görülmektedir. Bu sebeple bu kremleri kullanmaya başlarken önceleri haftada 2-3 defa kullanıp daha sonra hekimin önerisine göre 2 günde bir veya her ün uygulamaya geçilebilir. Yine kozmetik ve dermokozmetik olarak cildi yenilediği öne sürülen kremler gerçekten bir miktar işe yarayabilir fakat yine burada seçilecek kremin bazı çok önemlidir. Bir dermatoloğun önerisiyle bir krem kullanmak doğru olacaktır çünkü sivilce izi gidermeye çalışırken kremin sürüldüğü bölgede daha ciddi cilt sorunları da başlayabilir.

Sivilce izleri için evde yapılabilecek tedavi için sirke ve limon kullanılabilir fakat bunlar çok derin sivilce izleri için değil de daha yüzeysel sivilce izleri, kırmızılıklar ve yeni geçmeye başlamış sivilceler için uygun olacaktır.

Sirke veya limon kullanılırken 1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke veya limon katılarak karıştırılır. Yaptığımız bu karışımlı suyu sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa bir miktar pamuğa emdirerek yüzümüzü hafifçe ovarak temizleyebiliriz. Bu karışımın bir kısmını kullandıktan sonra kalanını buzdolabında saklayabiliriz fakat en fazla bir hafta buzdolabında saklayabileceğimizi unutmamalıyız.

Yine yüz temizliği için iyi gelebilecek bir diğer madde de baldır. Balın antibakteriyel ve cildi yumuşatıcı özelliği vardır. Balı yüzümüze sürerek 20 dakika beklettikten sonra yıkayabiliriz.

Diğer bir yöntemde soğan suyudur. Bu da antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için cildimizi zararlı bakterilere karşı koruyarak temizler.

Bu yöntemler sivilcelerin yeni yeni geçtiği, hafif kırmızılık olduğu dönemlerde kullanılabilir. Cildi temiz tutmak her zaman faydalıdır. Sivilce izlerinin yerleşmesini engelleyebilir. Bu sivilce izleri geçirici yöntemlere rağmen daha derin izler için evde uygulanabilecek yöntemler işe yaramayacaktır. Mutlaka derin izler için dermatolog kontrolünde tıbbi bir tedavi gerekecektir.