6 Temmuz 2012 Cuma

Baş Bölgesi Ağrılarının Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Baş Bölgesi Ağrıları:

Başın ön bölümü ve yüzdeki ağrılar: Bu bölümdeki akut ağrı burun çevresinde yer alan kemik yapılarının içinde yer alan hava boşlukları olan ve sinüs adı verilen yapıların akut iltihabına bağlı olabilir. Trigeminal nevraljide yüzün bir tarafında elektrik çakması şeklinde ağrı ortaya çıkar. Yüzdeki sinirleri tutan zonada aynı bölgede ağrıya rastlanır. Yüz bölgesinde zonaya en çok göz çevresinde rastlanır. Diş çürümelerine ve diş eti hastalıklarına bağlı ağrılar da yüze yayılır. Alt çene kemiği ile şakak kemiği arasındaki eklemin bozuklukları kulak çevresinde, alt çenede ve şakakta ağrıya neden olur. Şakakta ve göz çevresinde şiddetli akut ağrı yeni başlayan bir migrenin ya da küme baş ağrısının belirtisi olabilir. Kulak ağrısının en sık nedeni dış, iç veya orta kulak yolunda iltihaptır. Ayrıca kulak sinirini tutan zonada da şiddetli ağrı oluşur.

Başın üst bölümünde görülen ağrılar: Beyin kanaması, hipertansiyona bağlı baş ağrıları, kafa içi basıncın değişmelerine bağlı ağrılar, menenjit ve ensefalit gibi merkezi sinir sistemi enfeksiyonları, beyin tümörleri başın üst bölümünde ağrı ortaya çıkaran nedenlerdir.

Başın arka bölümünde görülen ağrılar: Başın üst bölümünde ağrıya neden olan hastalıklar bu bölgedeki ağrının da kaynağı olabilirler. Bunların dışında boyundaki kas spazmlarına ve kireçlenmelere bağlı ağrılar başın arkasına yayılabilir. Boyun fıtığı da bu bölgeye yayılan ağrının önemli nedenlerindendir. Boyun kireçlenmesi veya fıtığına bağlı ağrılar genellikle tek taraflıdır. Saçlı derinin arka bölümünün duyusunu sağlayan oksipital sinirin sıkışmalarında ağrı ortaya çıkabilir. Bu ağrı da tek taraflı olma eğilimindedir.