19 Şubat 2015 Perşembe

Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Koltukaltı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Vücudunuzun bazı bölümleri (özellikle koltukaltı bölgesi) yaz kış demeden aşırı terliyorsa, botoks yaptırarak bu durumdan kurtula­bilirsiniz­.

Yoğun çalışmakta olan ve giyimiyle ön plan­da oldukları meslekleri yapan kişilerin imdadına yetişen  terlemeye karşı botoks uygulamasını, Hisar Intercontinental Hospital Nöroloji Bölümü Uzmanı Doç­. Dr­. Göksel Somay’dan dinledik.

Bilhassa stres, heyecan, uyarıcı ilaçlar, tiroid bezi­nin aşırı çalışması, kan şekeri değişiklikleri, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, kullanılan ilaç ve hormonların aşırı terlemeye neden  olabileceği­ni belirten  Doç­. Dr­. Somay; "Terleme cildi nemlendirerek vücut ısısını sabitler ve vücut­ta bulunan toksinlerin atılmasına imkan vermekte­dir­­. Tamamen  doğal olan bu süreç bir­takım kişiler­de istenmeyen  şikayetlere neden  ola­bilir­­." dedi.

Bilhassa koltuk altı bölgesindeki terleme kişiyi görünü­mü sebebiy­le huzur­suz ederken; koku sebebiy­le de zor durumda bırakmaktadır­­.  Zira pudra, krem veya spreyler terlemeyi bütünüy­le kesme özelliğine sahip olmaz; fakat kısa süreli geciktirebilir­­. Oysa botoksla çok tesirli ve uzun sü­ren  kalıcılık sağla­mak olanak­lı­.’diye konuştu…

Botoks nasıl yapılır?
30 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabilen  botoks; bilhassa koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde kullanılır­­. İşlem yapılma dan evvel terleme probleminiz olan bölgelere iyot* nişasta testi yapılır ve aşırı terlemenize neden  olan aktif alanlar tayin edilmektedir­­. Bu alanların yaklaşık 2 mm derinliğine çok ince uçlu iğnelerle Botoks ilacı enjekte edilmektedir­­.

Botoks uygulaması, uygulama bölgesinde terleme işlevi­ni geçici olarak, bütünüy­le ya da belir­li bir şekil­de azaltarak etkisi­ni göstermekte­dir­­. Botoks’un etki­yi geçici olduğu amacıyla yapılmakta olan operasyon istenirse 6* 8 ay gibi uzun aralıklarla tekrarlana­bilir­­. İşlemin hemen  ardın­dan günlük hayatınıza rahat­ça dönebilirsiniz­. 18* 65 yaş aralığındaki herkesin yararlanabileceği bu uygulamanın neticesi­ni 2* 4 gün ­içinde görmeniz olanaklıdır­­. 

Kimlere Botoks Yapılamaz?
* Hamilelere,
* Emziren  annelere,
* Cildi­nin üstün­de enfeksiyon olan hastalara,
* Myasthenia Gravis (özellikle kaslar­da görülmekte olan kas zayıflığı) gibi nörolojik hastalıkları bulunanlara,
* Aminoglikozit türü antibiyotik kullanan hastalara,
* Bağışıklık sistemi­ni zayıflatan ilaçlar kullanan hastalara botoks uygulama­sı yapılmaktan kaçınılmalıdır­.

İlgili aramalar: aşırı terleme nasıl önlenir, koltukaltı terlemesi nasıl önlenir, aşırı terlemeye karşı ne yapılabilir, botoksla terleme önlenir mi