1 Şubat 2015 Pazar

Cansız Saçlar Nasıl Canlanır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Cansız Saçlar Doğal Yöntemlerle Nasıl Canlanır?

Sıcak Zeytinyağı Tedavisi

Yıpranmış ve kurumuş saçları canlandırmanın en  iyi ve en  bilindik yolu zeytinyağı tedavisidir­­. Saçlarınıza parlaklık vermek ve saçları beslemek amacı ile 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın­. Yağı sadece ısıtın kesinlikle kızdırmayın. Bunu yavaşça bütün kafa derinize yedirin­. Sıcak suyla ıslattığınız bir havluyu sıkın ve sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza güzelce sarın­. Havlu soğurken  bu işlemi iki ya da üç defa tekrarlayın. Kafanızın yağı iyice emmesi­ni sağlayın­. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın­. Bu bakım türü, bilhassa çabuk kırılan saçlar için çok yararlıdır­­.

Zeytinyağı ile Bal Kürü

Yarım çay fincanı zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı birlikte güzelce karıştırın­. Bu karışımı iyice çalkalayarak bir kaç gün dinlenmeye bırakın­. Sonrasın­da bu karışımı baş derinize ovarak veya tarayarak yedirin­. Lakin bu işlemi yaparken  tarağın dişleri­nin baş derinize batmamasına da özen  gösterin­. Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığını koruyun. Karışımı başınızda yaklaşık yarım saat beklettikten  sonra, saçlarınızı bol su ile durulayın­. Bu işlem, koyu renk saçların ışıltılı bir hal ala­rak parlamasına imkan vermekte­dir­­.

Kakao Yağı Kürü

Koyu renk saçlı insanların uygulayabileceği bir başka bakım metodu ise aşağıda anlatılan bu karışımdır­­.  İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içerisi­ne daha küçük bir kabı oturtun­. Yarım çay fincanı ayçiçek yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanoli­ni bu ikinci kabın içinde eritin­. Tüm bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içerisin­den  alın ve karışımı iyice çırpın­. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alıp buna 1 çorba kaşığı su katın, güzelce karıştırın­. Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarım saat arasın­da bekleyin­. Ardın­dan saçınızı yıkayarak durulayın­. Bu tedavi koyu renk saçlara yeni bir dinçlik ve parlaklık vermekte­dir­­.

Hintyağı Kürü

Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçını­zın yağı emmesi­ni sağlayın­. Yavaş yavaş tarayacak olduğunuz saçlarınızı kaynar suya batırırıp sıktığınız havluyla sarın­. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın­. Bu tedavi, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlara faydalı olmakta­dır­­.

Protein Kürü

Yumurta ile yapılabilecek protein tedavisi nere­deyse her çe­şit saç için uygundur­. İki yumurtayı çırpın ve içerisi­ne yavaşça bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı gliserin, bir çorba kaşığı sirke (mümkünse elma sirkesi) ilave edin­. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu karışımı sürdük­ten  sonra 15 ila 20 dakika kadar bekleyin­. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra saçlarını­zın çok kısa bir zaman­da canlandığını fark edeceksiniz­.

Mayonez Kürü

Kuru saçların en  büyük ihtiya­cı saç derisi­nin tıkanmış olmasın­dan ötürü kaynaklı olan yağ eksikliğidir­­. Bu açığı gidermek amaç­lı mayonez tedavisi uzmanların tarafından tavsiye edilen  bir saç bakım kürüdür­. Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı, uygulamadan hemen  önce karıştıra­rak çırpın­. Bu karışımı baş derinize ovarak iyice içirin­. Ardın­dan saçlarınızı tarayarak bütün karışımın saçlarınıza eşit yayılmasını sağlayın­. 15 dakika böyle bekleip daha son­ra saçlarınızı yıka­yıp durulayın­. Bu tedavi baş derisine nem kazandırılmasına yardım eder ve kuru saçın yağla beslenmesine imkan vermekte­dir­­.