20 Şubat 2015 Cuma

Kar Yenir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kar Yenir Mi?

Hemen hemen tüm yurtta görülen beyaz tablo aldatıyor­. Rengin­den  ötürü temiz olduğu düşünülen  kar, içinde pek çok kimyasalı ve mikrobu barındırıyor­.

Kar yağışı­nın mikropları öldüreceği ve kar yemenin bağışıklık sistemi­nin direnci­ni arttıracağı inançları üzerine açıklamada bulunun Prof­. Dr­. Yonca Tabak; kar yağışı ile beraber hava sıcaklığındaki düşüşün, bir­takım mikropların yaşam alanlarını kısıtladığını, fakat bunun bütün mikropların yok olduğu manasına gelmediği­ni belirtiyor­.

Soğuk mikropları öldürmüyor

Dr­. Tabak, "İddia edilenin tam tersi olarak soğuk mikrobu kırmıyor­. Yapılan çalışmalar soğuk ve kuru havanın grip virüsünün yaşam süresi­ni uzattığını ve havada daha uzun süre kaldığını gösterir­­. Şu an kar ve soğuk hava ile beraber grip virüsü yayılımı için en  uygun hava şart­ları oluşmuş durumdadır­­." Açıklamasın­da bulunuyor Yonca Tabak; soğuk havanın bağışıklık sistemimizi de zayıflattığına değinerek hastalıklara karşı dikkatli olmamız gerektiği hususun­da uyarıyor­.

Beyaz rengine aldanarak sakın kar yemeyin!

Yağan karın yenilmesinin, bağışıklık sistemi­nin direnci­ni arttırdığı düşüncesine de değinen  Yonca Tabak, büyük şehirler­de karın, beyaz rengi gibi temiz olmadığını belirtiyor­. Hava kirliliği, atıklar ve daha pek çok etken  yağan kar ile birleşiyor­. Kar yemek mikropları bilerek bedeninize almanız demektir diyor­.

Tek kat giyinmek yerine kat kat giyinin

Bilhassa soğuk havalar­da giydiğimiz giysilere özen  gösterilişi gerektiğine dikkat çeken  Tabak, birkaç kat giyecekin üst üste giyilmesinin, giyecek katları arasın­da bulunan hava geçişi sebebiy­le kalın tek bir kat giyilmesin­den  daha sağlıklı olabileceği­ni belirtiyor­.

Yünlü giysilerin, bilhassa astımı olan kişilerde, terlemeyle bir­likte alerjiyi tetikleyebileceğine değinen  Tabak, yünlü kumaşlar kullanılacaksa mutlak suretle pamuklu bir kumaşın üzerine giyilmelidir diyor­. Mümkün olduğunca, terlemeye neden  olabilecek, polyester ve naylon karışımı kumaşlar yerine pamuklu kumaşların tercih edilmesi­ni tavsiye ediyor­.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Bilhassa kış ayların­da soğuk ve kar ile zayıflayan bağışıklık sistemi­nin güçlendirilişi gerektiğine değinen  Tabak, kış boyunca dikkat edilişi gerekenleri sıralıyor:

D Vitamini: Yeterince güneş görülmeyen  kış ayların­da cilt üstün­de D vitami­ni bireşimi yetersiz kalır, eksikliğinde enfeksiyonlar daha zor atlatılır­­. D vitami­ni bağışıklık sistemi için mutlak suretle gereklidir­­. Bun­dan dolayı kış ayların­da D vitami­ni desteği şarttır­­.

Omega 3: Enfeksiyona karşı direnci arttıran bir başka madde de omega 3 yağ asitleridir­­. Balık ve balık yağın­da bol bulunmakta olan bu maddenin kış ayların­da çocuklara destek olarak verilişi bağışıklık istemi­ni güç vermekte­dir­­.

Beslenme: Beslenme bağışıklık sistemi için çok önemlidir­­. Bol meyve sebze, tavuk, balık, kırmızı et ve tahıldan zengin beslenme antioksidan düzeyi­ni arttırıp kışın daha iyi geçişine imkan vermekte­dir­­.

Su: En iyi balgam söktürücü maddenin su olduğu düşünüldüğü zaman çocukların meyve suyu yerine su tüketilme­si hususun­da teşvik edilişi de çok önemlidir­­.