10 Şubat 2015 Salı

Kabızlık Geçiren Yiyecekler

Sponsorlu Bağlantılar:

Kabızlık Geçiren Yiyecekler

Kabızlık gideren  gıdalar yiyerek yaşadığınız bu sıkıntılı süreçten  kurtulmanız olanak­lı­. Kabızlık bir veya bir kaç çe­şit besine bağlı meydana gelen  bir sağlık sorunu olmaz­. Günde 25 ila 35 gram fiber tüketerek ve bol su içerek sindirim sisteminizi harekete geçirebilir ve kabızlık probleminize son verebilirsiniz­. Aşağıdaki listede kabızlık sorununa en  iyi gelen  besinleri­ni listeliyoruz:

1) Çavdarlı Ekmek: Tam tahıl içeren  ekmekler de yüksek seviyede fiber içerir­­. Hem kabızlık gideren  dir hem de kalbe oldukça iyi gelmektedir­­.

2) Erik kurusu: Erik kurusu içerdiği­ni yüksek fiber oranı ve doğal laksatif görevi ile kabızlık amaç­lı en  ideal gıdalar­dan bir tanesidir­­. Iowa üniversitesinde yapılmakta olan bir araştırmaya göre kabızlık amaç­lı erik kurusu tüketmek, laksatif ilaçlar­dan çok daha tesirli olmuştur­.

3) Fasulye: Bir bardak fasülyede 10 gram fiber bulunur­. Hemen  hemen  her tür fasulye yüksek fiber oranına sahiptir ve kabızlık amaç­lı ideal bir gıdadır­­.

4) Kivi: Orta boydaki bir kivi yaklaşık 2­.5 gram fiber ve bolca vitamin ihtiva eder­. Günde 2 tane kivi tüketilme­si sindirim sistemi­ni güçlü bir oran­da harekete geçirmektedir­­.

5) Armut: Armut da fiberi yüksek bir meyvedir fakat kabuğu ile bir­likte yenme­si önerilmektedir­­. Bir armut kabuğu ile bir­likte 5 ila 6 gram fiber içerir­­.

Çikolata, süt ürünleri, kırmızı et, muz ve kafein genelikle kabızlığa sebep olan besinlerdir­­. Bun­dan ötürü bu süreçte bu gıdalar­dan uzak durmanızı öneririz­.