13 Şubat 2015 Cuma

Röntgen Çektirmenin Zararları

Sponsorlu Bağlantılar:

Röntgen  Çektirmenin Zararları

Çektirilen  her röntgen  filmi, kalıt­sal hastalıklara ve kansere yakalanma riski­ni artırıyor!

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği'nin (TÜMRADDER) Ankara Temsilcisi Gazi Şaşkın, çektirilen  her röntgen  filminin, kalıt­sal hastalıklara ve kansere yakalanma riski­ni artırdığını söyledi­.

Zorunlu olmadıkça röntgen filmi çektirmekten kaçının Soruları yanıtlayan Şaşkın, ""Zorunlu olmadıkça röntgen  çekimin­den  kaçınılması gerekir­­. Zira çektirilen  her röntgen  bedene radyasyon girmesine yol açıyor ve bu radyasyonlar da zaman içerisinde kanser sebe­bi olabiliyor"" dedi­.

Röntgen çekilirken gereken  özen  gösterilmiyor Vücudun bir bölgesi­nin röntgeni çekilirken, başka bölgelerin radyasyona karşı korunma­sı gerektiği­ni ifade edici Şaşkın, Türkiye’deki uygulamalar­da bu konuya lazım olan özenin gösterilmediği­ni vurguladı­.

Şaşkın, "Röntgen  çeken  personelin oldukça iyi eğitilmiş olması gerekir­­. Bilhassa özel sağlık kuruluşların­da görevli personel gerekli eğitimden  geçirilmeden  işe başlatıldıkları için bazı zamanlar bir hastanın defalarca röntgeni­ni çekebiliyorlar­. Özel sağlık kuruluşları­nın oldukça iyi denetlenme­si gerekiyor" diye konuştu­.

Türkiye’deki röntgen  aygıtları­nın kalite sorunu olduğuna da dikkat çeken  Şaşkın, Üniversite ve Devlet hastaneleri haricinde­ki sağlık kuruluşlarındaki röntgen  aygıtları­nın eski ve standartlara uymadığını iddia etti­.

İş yoğunluğunun olduğu sağlık kuruluşların­da bir teknisyenin sene içerisinde 10 bin röntgen  çektiği­ni anlatan Şaşkın, bu tablonun, teknisyenin maruz kaldığı radyasyonu da tehlikeli ebatlara ulaştırdığını öne sürdü­.