27 Şubat 2015 Cuma

Sağlığa Zararlı ve Yararlı İçecekler

Sponsorlu Bağlantılar:

Sağlığa Zararlı ve Yararlı İçecekler

Diyet yapan kişi­lerin aklına en  fazla takılan sorular­dan biri içecek tüketimidir­­. Genellik­le içecekler çok masum görünür ve bazı zamanlar diyeti bozmamıza neden  olmakta­dır­­.  Eğer sizde diyet yapıyor fakat sonuca ulaşamıyor iseniz, içecek listemizi gözden  geçirmenizde fayda bulunmakta­.

SU: Diyetin vazgeçilmezi­. Kendimizi daha uzun süre tok hissetmemi­zin yanı sıra metabolizmamızı da hızlandırmaya yardımcı­. Zira vücut­ta yetersiz sıvı olma­sı ya da sıvı kaybı­nın aşırı olduğu haller­de vücut alarm veriyor ve metabolizmayı yavaşlatıyor­. Kabızlık problemi­nin en  mü­him önleyicilerin­den  olan su, vücudumuzun ödem tutmamasını, kan dolaşımı­nın düzgün sağlanması­nı da sağlıyor­. Tüm bu olumlu yönde tesirleri­nin yanı sıra zayıflama sırasın­da vücut­ta yıkılan ve zararlı etki­yi olabilecek öğelerin vücuttan uzaklaştırılması­nı da sağlıyor­.

Diyetteyseniz günlük en  az 1,5 litre su içmeyi boşlamayın­.

Mineral bakımından zenginleştirilmiş sular: İçerisine potasyum ve magnezyum eklenmiş sular bilhassa diyetin yanı sıra egzersiz yapanlar için önemli­. Terle atılan potasyumun karşılanmasını kolaylaştırdıkların­dan ötürü, olabilecek kas kramplarını önlüyorlar­. Magnezyum, kabızlıktan koruyan minerallerden  biri olduğu için ötürü diyette yaşanmakta olan en  büyük sorun lerden  bir tanesi ­ olan kabızlığın da önüne geçmeye yardımcı­.

Maden  suyu: Maden  suyu olarak bildiğimiz doğal mineralli sular, içerdikleri mineraller ile sağlığımızı korumaya ve geliştirmeye yardımcı­. Aynı zaman­da yemeği hızlı tükettiğimiz ya da fazla yediğimiz zamanlar için de kurtarıcı­. Hipertansiyon hastası olanların uzak durma­sı lazım olan içeceklerden  biri­.

Sebze Suları: Kalorisi düşük ve tokluk hissetmeye yardımcı sebze suları diyet yapanlar için ideal ola­bilir­­. Sebze suları birçok vitamin ve mineralden  aynı an­da antioksidanlar­dan zengindir­­. Fakat bir­takım çeşitleri­nin sodyum içeriği­nin yüksek olduğu unutulmamalı­. Hipertansiyon hastası olanların dikkat etme­si lazım olan içeceklerden  biri­.

Yarım yağlı süt: İçerdiği protein ile tokluk duygusu sağlar ve metabolizmanın hızlanmasına destek olmakta­dır­­.  Kalsiyum minerali­nin düzenli alınması­nın bilhassa göbek etrafın­da yağlanmanın düşmanı olduğu bili­nir­­. Tam yağlı sütlere göre daha az kalori, doymuş yağ ve kolesterol ihtiva eder­. Günde 2 bardak süt tüketilme­si kemik sağlığını korumak amacıyla gerekli ve aynı an­da zayıflamaya destektir­­.

Filtre kahve: Günde 3* 4 kupa kahve tüketmenin kafein sebebiyle konsantrasyonu güçlendirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinir­­. Yapılan son bilimsel çalışmalar kahvenin şeker ve kanser hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceği sonucuna ulaştı­. Hipertansiyon hastaları ve kolesterol yüksek­liği hastası olanların günde 1 kupanın üzerine çıkmama­sı gerekmekte­dir­­.

Meyve çayları: İştahı azaltıcı etki­yi olduğu düşünülüyor­. Kalori maliyeti olmayan bir içecek çeşidi­. Diyette yer almasın­da sorun yok­tur­. Su içemeyenler için su yerine geçecek sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilebilmektedir­­. Şekerli asitli içecekler: Yüksek şeker içerdiklerin­den  ötürü kalorisi ­ yüksek olan bu çe­şit içecekler gizli kalori almaya neden  olarak kilo verememenize sebep ola­bilir­­.

Yeşil çay: İçerdiği kateşin ile metabolizma hızlandırmaya yardımcı ve yaşlanmayı geciktirici tesirleri bulunmakta­. Antioksidan muhteviyatı ile kansere karşı koruma sağladığı düşünülüyor­. Günde 2 kupa tüketimi sağlıklı­. Reflüsü olan ya da hipotansiyonu bulunanların tüketmeme­si gerekli­.

Kremalı kahveler: İçerdiği krema oranına ve kahvenin boyutuna göre bir hamburger kadar kalori içerebilecek içeceklerdir­­. Gizli kalori bombası olan bu çe­şit içecekler tüketilecek ise, küçük boy seçilmeli ve ara öğün yerine tüketilmelidir­­.

Enerji içecekleri: Kalori ve şeker içerikleri yüksek başka bir içecek grubudur­. Yüksek kafein içerikleri ile genel­de tüketilmeleri öneril­mez­.

Alkollü içecekler: İçerdikleri alkol oranına göre kalorileri yükselen  içeceklerdir­­. Bir gram alkol 7 kalori ihtiva eder­. Bun­dan başka vücut­ta yağ yakma­yı güçleştirir ve ödem tutmaya sebep ola­bilir­­.

İlgili aramalar: sağlığa zararlı içecekler, sağlığa yararlı içecekler, zararlı ve faydalı içecekler nelerdir