4 Şubat 2015 Çarşamba

Hamilelikte Epilepsi (Sara Hastalığı)

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Epilepsi

Bazı hastalıklar vardır, bu hastalıkları çeken insanların bütün hayatını kabusa çevirmekte­dir­­. Yalnız­ca kendisi­ni değil eşi ve eşi­ni de menfi etkileyebilmektedir­­.

Cinsel ilişkiye girmek, bu tür hastaların aklın­da her zaman bir soru işareti olarak kalır. Acaba ilişki esnasında ter giden bir şey olur mu gibi düşünceler hiç çıkmaz akıllarından.

Eğer bu kişi bir kadın ise başka sorular da aklını kurcalar durur. Hamile kalsam doğru olur mu, hamile olunca bebek bundan zarar görür mü gibi bir çok düşünceler çıkmaz akıllar­dan.

Şeker hastalığı (diyabet), epilepsi (sara hastalığı) gibi bir çok hastalık kontrol altına alınmadığı zaman cinsel yaşama bir­takım olumsuzluklar getirebilir­­.

Epilepsi
Epilepsi hastalığı genel olarak çocukluk dö­nemi hastalığıdır­­.  Epilepsi hastalığı­nın tedavisi genel olarak buluğ çağın­dan sonra bütünüy­le şifayla netice­lenir­­.

Dirençli epilepsiler de beyindeki hasara bağlı bir şekil­de kaynaklı olan epilepsiler de bilhassa genç kızlar­da uzunca bir müddet ilaç kullanmak gerekebilir ve nöbet görüle­bilmektedir­­.

Epilepsi ve Hamilelik
Epilepsi hastası bayanların hamile kalmasın­da bir sakınca var mı?
Gebelikte epilepsi hastalığı nasıl etkilenir?
Doğumda çocukta bir hasar kalır mı kalmaz mı?

Bu üç soru, doktorlara en  çok sorulan sorulardır­­.

Bu sorunlar genç kızları, ebeveynleri ve eşleri­ni alakadar edici bir sorudur­.

Epilepsi hastası olan genç kızlar gebe kala­bilirler­.

Epileptik hastalar hamilelik boyun­ca mutlak suretle doktorları­nın önerdiği ilaçları kullanmaları gerekir­­.

Bu ilaçları kullandıkları takdir­de ve kontrolleri­ni sağladıkları müddetçe herhangi bir sorun olmadan rahat­ça gebe kalına­bilir ve doğrum yapıla­bilir­­.

Fakat ülkemizde epileptik genç kızlar hastalığını karşı taraftan saklarlar­. Bun­dan dolayı bu süre içinde ilaç kullanmayı da bırakırlar bu katiyyen  yanlış bir davranıştır­­.

Epileptik hastaların mutlak suretle hastalığını eşine ve partnerine söyleme­si gerekiyor­. Ve gebe kalındığı süre içinde doktor kontrolünde, doktorun seçeceği hastanın kendisine ve bebeğine zarar vermeyecek ya da en  az zarar verecek olasılı­ğı olan ilaçlarla gebeliğin sürdürülüşü gerekiyor­.

Aksi takdir­de meydana gelebilecek sorunlar ve çocukta meydana gelebilecek hasarlar yaşam boyu hastanın kendisini, eşi­ni ve çocuğunu etkilemektedir­­.

Epilepsi ve Gebelik genel olarak bu şekil­de özetlenebilir­­.