15 Şubat 2015 Pazar

Botoks Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Botoks Nasıl Yapılır?

Hayatımızdan seneler geçtikçe ciltteki kırışıklıklar artmakta­dır­­.  Sonrasın­da göz etrafında­ki mimik kasların­da deformasyon ve sarkma, göz çukuru içerisindeki yağ dokusun­da fıtıklaşma ve en  nihayetinde kaş ve elmacık kemikleri üstün­de cilt ve yağ dokusun­da aşağıya kayma olmakta­dır­­.

Estetik cerrahide yaklaşık olarak 20 senedir kullanılan botoks, bu çe­şit tesirleri asgari­ye indirmek amacı ile uygulanmakta­dır­­.  Superplast Estetik Cerrahi Merkezi'n­den  Op­. Dr­. Cihangir Toraman, botox metodlarındaki gelişmeler ve kullanım alanları hususun­da bilgiler aktardı­.

Gençlikte kasların çekimi sebebiy­le meydana gelen  çizgiler, ciltteki esnek lifler sebebiy­le hemen  eski haline döner­. Mimik kasları­nın uzun seneler aynı alandaki cildi çekme­si ile kırışıklıklar kalıcı olmaya başlamaktadır­­.  Mimik hareketleri daha belir­li bulunanlardaçizgiler erken  yaşlar­da ortaya çıkmakta­dır­­.

Oysa ki insan cildinde canlılık, kan akımı ve onarım kapasitesi sebebiy­le bu kırışıklıklar uzun seneler sonra meydana gelmektedir­­. Yinede göz ve ağız çevresi, mimik adaleleri­nin yoğun yerleşimi sebebiy­le en  hızlı yaşlanan bölgemizdir­­. Mimik kasları ağız ve göz etrafın­da yoğunlaşmıştır­­. Bu kaslar en  yoğun kullanılan kaslardır­­.  Yüze ifadeyi verirler­. Yani farkına varmadan konuşurken, gülerken, kızarken, ağlarken, şaşırırken, korkarken, yemek yerken­.­.­. Fakat bilhassa göz deformitesi (bozukluğu) ya da yoğun gün ışığı altın­da rahat göre­bilmek amacı ile gözlerimizi kıstığımızda göz çevresi kırışa­bilir­­. Bu kırışmaları, 30'lu yaşlara kadar kası örten  cilt kamufle eder­. Fakat yıllar geçtikçe cilt, zayıf ve esnekli­ği­ni kaybetmiş hatlar­dan kırışmaya başlamaktadır­­.

Son yılların popüler uygulama­sı botox'la bu tesirlerin ortaya çıkardığı hasarı azaltmak olanak­lı­. Superplast Estetik Cerrahi Merkezi'n­den  Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op­. Dr­. Cihangir Toraman 30'lu yaşlardaki hastalarına en  çok botox uyguladıklarını belirterek şu mü­him bilgileri aktarıyor: "Bu ürün sanıldığı gibi bir yılan zehiri olmaz­. Toksik tesirleri ortadan kaldırılarak, insanlara yıllardır uygulanmakta olan bir ilaç­. Fakat estetik cerrahide yıllardır kullanılmaktadır­. Botoks bilhassa kırışıklık tedavisinde çok faydalı­. Kaş arasın­da bulunan çatma çizgileri, alındaki ve göz etrafında­ki kırışıklıklar, burun sırtındaki buruşmalar, dudak ve çenedeki derin kırışmalar, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışmaların botoks ile bütününe yakını düzelir­­. Ne yazık ki yaşlanma kırışmadan ibaret olmaz­. Zamanla yağ fıtıkları, kas ve cilt üstün­de aşağı kayma, kaşlar­da düşme, göz altların­da çökme ve kemiğin ortaya çıkı­şı gibi yanaklara varan sarkmalar olabilmekte­dir­­. Bunların hiçbirine botoksun yararı yok­tur­. Daha ileri yaşlar­da görülmekte olan bu durumların hemen  hepsi ameliyatlarla düzeliyor­. Botoks düşük dozlar­da bile mimik kasları­nın gücünü azaltabilen  bir ilaçtır­­. Tek bir uygulamayı müteakip bu etki­yi 4 – altı ay kadar uzayabilmektedir­­. Yüz anatomisi­ni oldukça iyi bilen  uzman plastik estetik cerrahi doktorları için uygulama­sı çok zor olmaz­. Fakat esas zor olan hastayı analiz edip hastanın gereksinimleri­ni sapta­mak ve buna ulaşabilmek amacı ile uygulanacak doz ve bu dozu enjekte edecek alanın doğru belirlenebilmesidir­­."

Botoksun yüzde şişkinlik ortaya çıkardığı iddiaları­nın da gerçeği yansıtmadığını söyleyen  Toraman, "Sanılanın tam tersi botoks bir dolgu maddesi olmaz­. İlaç, ufak dozlar­da cilt altına yapılır ve saatler içinde buradan uzaklaşarak yok olmakta­dır­­.  Yalnız­ca mimik kasların­da çok özel bir noktayı bir kez etkiler ve bu etki aylarca devam eder" biçimin­de konuştu­.

Botoksun yüzde ortaya çıkardığı ifade bozukluklarına da dikkat çeken  Toraman şöyle konuştu: "Botoks uygun olmayan dozlar­da kullanılırsa yüze şaşkınlık ifadesi verebilir­­. Bu doz azlığı veya doz fazlalığı sebebiy­le görülmekte olan ve istenmeyen  bir görünümdür­. Dozun az veya fazla olmasın­da 50 ve 25 rakamları arasın­da bulunan kadar büyük bir uçurum bulun­maz­. Fazla doz 50 ise az gelen  doz 45 kadar olur­. Hastalar kendilerine fazla doz yapılır ise etki­nin daha iyi olacağına inanırlar­. Oysa bu yanlıştır­­. Her hasta ve uygulama bölgesi için hekim kendi deneyimi ölçüsünde bir tedavi ve dozaj planlar­. Bu dozları geçmemeye özen  gösterir, çünkü eksik doz var ­ise bir hafta 10 gün içerisinde tespit edilerek ilave yapılışı olanaklıdır­­.  Zaten  ilaç bu sürede fakat etki eder­. Fakat fazla doz var ­ise geri almak olanaksızdır­­.  Lakin başka taktikler ve bazı zamanlar ilaçlarla bu fazla doz tesirleri kamufle edilebilmektedir­­."

Aşırı derecede terleme problemi­nin da botoksla çözülebileceğini bildiren Op­. Dr­. Cihangir Toraman, bu tedavi­nin sene içerisinde bir ya da iki defa tekrar etme gerektirebileceği­ni de sözlerine ekledi­.

İlgili aramalar: botoks nasıl yapılır, botox nasıl olur, botoks hakkında bilgi, botoksla ilgili bilgi