22 Şubat 2015 Pazar

Kalp Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kalp Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Kalp hastalığı kader olmaz­. Daha da ileri gitmek gerekirse akıllı insan kalpten  ölmez­. Başka bir deyişle yaşamayı seven, hayattan zevk alan insan kalpten  ölmez­. Kalp ve damar hastalıkları önüne geçilebilir hastalıklardır­­. 

Dünyada bir numaralı ölüm nedeni­nin kalp ve damar hastalıkları olduğuna dikkat çeken  Bayındır Hastanesi İçerenköy Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof­. Dr­. Timur Timurkaynak, hemen  hemen  iki kişiden  biri­nin kalp ve damar hastalıkların­dan öldüğü bir ülkede yaşadığımızı belirtti­.

Peki Suçlu Kim?

Kimler kalp hastası olur sorusunun cevabı daltonlara boyun eğenlerdir­­. Daltonları herkes bilir­­. Bu 4 azılı kardeş eskiden  bankaları soyar, paraları çalardı­. Şimdiler­de ise sağlığımızı çalıyorlar­. 80 yıllık ömrünüzü 50 seneye indiren, 30 yılımızı çalan bu Daltonlar gerçekten  de işleri­nin ustasıdır­­.  Lakin işin iyi yanı bunlarla mücadele edip 30 yılımızı kurtarmak olanaklıdır­­.  Modern tıp bugün kalp ve damar hastalıkları­nın bir kader olmadığını kanıtladı­.

Bu dört kardeşi kolesterol, tansiyon, sigara ve şeker hastalığı olarak tanınır­­. Her biri çok tehlikeli, ömrümüzü kısaltan azılı haydutlardır­­.  Daha da kötüsü eğer beraber dolaşırlarsa ortalıktan yok olmakta fayda bulunmakta­.En çok konuşulansa kolestrol­.

Kolesterol Hakkında Bilimsel Gerçekler

Gün geçmiyor ki medyada kolesterolle ilgili yeni bir haber olmasın­. "Kolesterol esasın­da zararlı olmaz­. Kolesterolü düşürmeye gerek bulun­maz­. Kolesterol ilaçları zararlıdır" gibi­.­.­. Başka yan­dan bilim insanlarına sorduğunuzda kolesterol en  azılı düşmandır derler­. Hangisine inanmalı­.

Kolesterol hücrelerimi­zin yapı taşı olmazsa olmazıdır­­.  Sağlıklı kolesterol düzeyi için şunu söylemek uygun olur; azı karar, birçoğu zarardır­­.  Doktorunuz kolesterolden  bahsederken  LDL kolesterolden  (düşük dansiteli lipopreotein) bahseder­. Kan testleri­ni yaptırdığınızda genel­de 4 farklı kolesterol değeri verilmekte­dir­­. Lakin akılda tutuluşu lazım olan nokta en  tehlikeli ve öldürücüsünün LDL kolesterol olduğudur­. L harfi ile başladığı için "Lanetli kolesterol""de denebilir­­. Bilimsel gerçekler kalpten  ölmek istenmiyorsa şu iki rakamın unutulmama­sı gerektiği­nin altını çiziyor­. Daltonlar­dan hiçbiri yoksa, lanetli kolesterol değeriniz 130 dan küçük, daltonlarla çoktan tanışıldıysa LDL’nin 70 dolayın­da olma­sı gerekiyor­.

Kolesterol oganların yapı taşıdır, fakat fazlası da o organlara giden  can damarlarını tıkar­. Evinizdeki musluktan akan su kireçli ise o musluğun bir müddet sonra kireçle kaplanarak tıkanacağını ve artık su akmayacağını herkes bilir­­. Kolesterol­de böyledir­­. Eğer kanınızdaki kolesterol düzeyi çok yüksek ise bir müddet sonra kalbinize, beyninize, böbreğinize, bacaklarınıza giden  damarlar aynen  kireçli suyun yapmış olduğu gibi tıkanır­­. Kalp krizi geçirirsiniz­. Felç geçirirsiniz­. 50 metre yürüyünce bacaklarınız ağrır, durmak zorun­da kalırsınız­. Kolesterol başka dalton kardeşlerden  biri ya da birden  fazlası ­ile bir araya gelecek olursa o zaman yukarıda sayılan hastalıklar çok daha ağır geçer ve ölümle sonuçlana­bilir­­.

Kolesterol Ne Kadar Düşerse Tehlikeli Olur?

Yeni doğan sağlıklı bir çocuğun göbek kordonundaki LDL kolesterol düzeyi 30 – 50 mg/dl düzeyindedir­­. Bu düzeyler­de bile çocuk sağlıklı doğabilmektedir­­. Bazı kalıt­sal hastalıklar­da LDL seviye­leri 10* 15 mg/dl düzeyindedir ve bu insanlar çok uzun yaşar ve kalpten  ölmezler­. Yukarıda belirtildiği üzere kolestrol hedefi Daltonlarla karşılaşmamış bulunanlar için 130, karşılaşmış bulunanlar için 70’dir­­. Bu hedefler insan sağlığını bozmaz tam tersi yaşamı uzatır­­. Daltonların yıllarınızı çalmasını engeller­.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Yaşam tarzı değişikliği, hareketli olmak ve sağlıklı beslenmek manasına gelmektedir­­. Yürüyün, merdiven  çıkın, az yiyin, sık yiyin, ambalajdan, poşetten  çıkan hiç bir şeyi tüketmeyin, yalnız­ca doğal topraktan çıkan yiyecekleri tüketin­. Akdeniz mutfağı ile tanışın, sigaradan nefret edin­. Bunları yaparken  da­mak tadınızı da unutmayın­. Haftada bir gün kaça­mak yapın, sevdiğiniz kebabı yiyin­.

Kolesterolün asıl fabrikası karaciğerdedir­­. Karaciğer siz hiç kolesterol yemeseniz de kolesterolü üretmeye devam eder­. Yani yalnız­ca yiyeceklerle kolesterolü düşüremeyebiliriz­. Kolesterolünüzü düşürmek amacı ile karaciğerdeki fabrikanın kapısına kilit vurarak üretimi düşürmek gerekir­­. Bunun içinde fabrikadaki üretimi azaltacak olan kolesterol ilaçlarını kullanmak gerekir­­. Bu ilaçları 20 senedir kullanıyoruz ve artık doktor gözetiminde kullanıldığı zaman oldukça güvenilir ilaçlar olduklarını bilmek­teyiz­. Güvenli ve yaşam uzatan ilaçlar­.

Unutulmama­sı Gerekenler

1* Daltonlar ömrümüzü çalan dört azılı kardeştir: Tansiyon, kolesterol, şeker ve sigara­.­.­.
2* Daltonlarla daha önce hiç karşılaşmadıysanız LDL düzeyiniz 130’dan, karşılaştıysanız 70’den  küçük olmasına dikkat edin­.
3* Akıllı adam kalpden  ölmez­. Kalp hastalığı kader olmaz­.