10 Şubat 2015 Salı

Kabızlık İçin Ne Yemeli?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kabızlık İçin Ne Yemeli?

Bağırsak hareketleri­nin normale göre azalma­sı manasın­da olan kabızlık, birçoğu insan için büyük bir dert­. Peki, kabızlığı gidermek amaç­lı ne yemeli? İşte, uzmanların önerilerin­den  derlediği kabızlık gideren  gıdalar listesi­.

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler

Sabahları aç karnına bol su için­. Günde 2 ila 3 litre sıvı gıda tüketin­.
Azar azar ve sıklık­la yemek yiyin­.
Yiyecekleri iyice çiğneyin ki bağırsakta da ba­sit çözünebilsinler­.
İncir, kayısı, mürdüm eriği, üzüm gibi meyveleri yiyin ya da kompostosunu için­. Bilhassa sabahları su içtikten  sonra 4 - 5 adet kuru kayısı yemek bağırsak çalışmalarını çabuklaştırır­­.
Eriğin kurutulmuşu da kabızlığa karşı iyi gelmektedir­­. Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yiyip üzerine de suyunu içebilirsiniz­.
Elma yemekler den  evvel yenilince kabızlığı geçirir­­.

Hangi Tür Yemekleri Yemeli?

Öğle ve akşam yemeklerinde çorba içmeye çalışın­.
Et kabızlığı tetiklediği için et ve tavuk yerine sebze ya da balık tercih edin­.
Yoğurt olarak prebiyotikleri tercih edebilirsiniz­. Gece yatmadan evvel 1 kase yoğurt iyi gele­bilir­­.
En tesirli önlem olarak, lif içeren  yiyecek tüketiminizi artırın­. Bununla birlik­te günde 1 çay kaşığı tarçınla lif ihtiyacınızı büyük oran­da karşılayabileceğinizi de unutmayın­.
Günde bir kaşık zeytinyağı içmek iyi gele­bilir­­.

Bitkilerin Kabızlığa Etkisi

Adaçayı, kekik, sinameki gibi bitkiler bağırsak hareketliliği­ni fazlalaştırır­­. Bu bitkileri beraber ya da ayrı ayrı demleyip içebilirsiniz­.
Zencefil çayı bağırsakların çalışmasına imkan vermekte­dir­­.
Keten  tohumu mide ve bağırsak problemlerine karşı iyi gelmektedir­­.

Kayısı: Yemeklerden  sonra yenildiği zaman sindirime yardımcı olan yaş kayısı, birazcık fazla alınınca ishale yol açabiliyor­. Fakat bu yönüyle kabızlığa karşı mü­him bir ilaç aynı anda­. Güneşte kurutulmuş aşı kayısıyı sütle kaynattıktan sonra içerseniz, kabızlığa karşı iyi bir sonuç el­de edebilirsiniz­. Bununla birlik­te beş tane kuru kayısıyı sıcak suyun içinde bir* iki saat beklettikten  sonra bilhassa akşam yatma dan evvel yerseniz ve bu kürü üç hafta uygularsanız bağırsaklarınızı düzene soka­bilirsiniz­.

Erik: A, C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri yönün­den  zengin bir meyve olan erik, kabızlık sorunun­da da birebir etkili­. Sindirim sistemi­ni çalıştırıp hazmı kolaylaştıran erik, iyi bir idrar söktürücü ve kabızlık gideren  ­. Bilhassa komposto olarak düzenli yerseniz, bağırsaklarını­zın oldukça iyi çalıştığını göreceksiniz­. Kurutulmuş erik de kabızlığa karşı iyi bir ilaç­. Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yemek, üzerine de suyunu içmek, kabızlık sorununa karşı oldukça etkili­.

Elma: Kabızlığı önlemek için lifli besinler tüketmeyi tavsiye ediyor uzmanlar­. İşte elma, bu besinler arasın­da en  değerli bulunanlarından­. Zira 180 gramın­da 5 gram gibi yüksek bir lif zenginliğine sahip­. Sindirim sisteminde büyük rol oynayan elmada mevcut olan suda çözünen  lifler ve suda çözünmeyen  lifler kombinasyonu, bağırsak hareketleri­ni tetikliyor ve hızlandırıyor­. Lakin elmayı kabuklarını soymadan yemeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir­­. Çün­kü lif, kabuğun­da daha yoğun bulunmakta­dır­­.  Bununla birlik­te elmayı yemekler den  evvel yerseniz kabızlık sorununu gidermede daha tesirli olmakta­dır­­.

Üzüm: Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar verme­den  sindirimi hızlandıran, bağırsak sistemi­nin çalışmasını düzene sokan ve bağırsak sancısını gideren  üzümün bilhassa kuru olanı kabızlıkta birebir etkili­. Bir bardak kaynar suyun içerisi­ne 10 gram kuru üzüm ilave edip 10 dakika kaynattıktan sonra içerseniz, kabızlık problemi­nin üstesin­den  gele­bilirsiniz­. Bu üzüm kürün­den  günlük olarak üç bardak içmeniz gerekir­­.

Pırasa: Bol vitamin, mineral ve türlü nitritleri ile şifa verici özelliği bulunmakta olan pırasa, mide* bağırsak rahatsızlıkların­da da oldukça etkili­. Pırasa yemeği­ni sevenler yaşadı! Pirinçsiz olarak ve zeytinyağlı pişirilen  pırasa, kabızlık sorunun­da ve bağırsak florasını düzene sokma hususun­da oldukça etkili­. Haftada en  az dört kere tüketmeniz kaydıyla…

Sinameki: Sinemaki­nin müshil etkisi, içeriğindeki antrachinon türevleri ve bir­takım glikozitlerden  kaynaklanmakta­dır­­.  Sinameki­nin yaprağını kabızlık sorunun­da kısa süreli olarak kullana­bilirsiniz­. Lakin kullanma süreniz 10 günü geçmemeli­. Aksi takdir­de bağırsaklarınız tahriş ola­bilir­­. Bu tahrişi asgari­ye indirmek amacı ile sinamekiyi yalnız başına değil, rezeneyle karıştıra­rak içmek daha münasip olmakta­dır­­.  Hem yalnız başına içecek olduğunuz sinameki, karın ağrısı ve gaz da yapa­bilir­­.

Ispanak: Vücut için gerekli mineral ve vitaminlere sahip, zengin bir bitki çeşidi olan ıspanak, hazmı kolaylaştırıp kabızlığı önleme özelliğine de sahip­. Bilhassa çiğ olarak salatada tüketildiği zaman iyi bir lif kaynağı­. Tabii çiğ olarak yemek istemeyip yemeği­ni de yapa­bilirsiniz­. Bir de ıspanağı kaynatıp balla tadlandırarak içmek, kabızlığa iyi geliyor­.

Lahana: Lahana, lifli besinlerden  olduğun­dan hazmı kolaylaştırıyor, kabızlığı önlüyor­. Haşlayıp balla tatlandırarak bir su bardağı kadar içebilecek olduğunuz gibi; yapraklarını sıkarak suyunu çıkarıp, bu suyu sabah aç karnına, öğleyin ve gece yatma dan evvel birer bardak içerek de yiyebilirsiniz­. Bununla birlik­te tane lahana yaprağını kaynatıp ılınan suyun­dan günde 2 ila 3 bardak kadar içerseniz de kabızlık problemi­nin önüne geçebilirsiniz­.

Zeytinyağı: Pek çok hastalığa yararı olan zeytinyağı kabızlık sorunun­da da etkili­. Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin olan zeytinyağı, hazmı çok ba­sit olduğundan, gıdaların bağırsaklar tarafı ile daha da iyi emilimi­ni sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenliyor­. Zeytinyağı, ayrıca bağırsaklar­dan yiyecek geçişi­ni kolaylaştırarak kabızlığa mani olmakta­dır­­.  Unutmayın, sabah kahvaltı dan evvel alacak olduğunuz bir ya da iki çorba kaşığı zeytinyağı, kolay kronik kabızlığa faydalı olmakta­dır­­.  Daha iyi sonuç almak amacıyla su ile karıştıra­bilirsiniz­.