8 Şubat 2015 Pazar

Gebelikte Bulantıyı Geçirme Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Bulantıyı Geçirme Yöntemleri

Anne adayları bir bebeği olacağını duyduğu an­dan başlayıp büyük bir heyecan ve mutluluk duymakta­dır­­.  Lakin bazı zamanlar yaşadığı bulantı bu mutluluğu gölgeler­. Peki hamilelikte bulantıyı azaltmak için bir yöntem yok mu?

Uzman Diyetisyen  Işın Sayın, "Gebeliğin 6­. haftasın­dan başlayıp bebeğin büyüme hormonu denilen  Beta HCG hormonu seviyesi kan­da yükselirken, beraberinde bir­takım şikayetler gelişmeye başlamaktadır­­.  Bunlar, sabah şiddetli biçimde başlayan ve gün içerisinde de tekrar edici bulantılar; iştahsızlık, kusma, midede yanma, reflü biçimindedir­­. Bu sırada hızlı kilo kaybına bağlı halsizlik yorgunluk, mineral, vitamin yetersizlikleri gelişebilir­­. Bu durum genel­de 12­. Haftaya kadar devam eder­. 12­. Haftaya kadar kilo veriyor olmak bebeğin gelişimine zarar vermemektedir­­. Genel­de 12­. Haftadan sonra bulantılar sona erip bebeğin sinirsel, beyinsel gelişimi­nin başladığı süreçte annenin beslenmesinin, iştah ve kilo artışı­nın ideal seviyelere gelme­si beklenir" diyor­.

İşte ilk üç ay bulantı bebeğe zarar vermese de anneyi huzur­suz edici bu bulantıyı önlemenin, anne adayını rahatlatmanın çareleri:

* Yediklerinizi oldukça iyi çiğneyin­. Asla hiç bir besi­ni püre yoğunluğuna gelmeden  yutmayın­.

* Başucunuzda sarı, tuzu az ya da tercihen  tuzsuz leblebiyi eksik etmeyin­.

* Elini­zin altın­da içinde katkı maddesi olmayan, tercihen  çavdarlı kıtırlar, çubuklar bulundurun­.

* Ara öğünler­de bir kaç fındık atıştırabilirsiniz.­­.

* Ara öğünler­de içecek olarak tuzu az ayran için­.

* Ara öğünler­de tercihiniz çok sıcak ya da çok soğuk olmayan şekersiz süt ola­bilir­­.

* Şekerli içeceklerden  uzak durun, bunlar bulantıyı arttıra­bilir­­.

* Eğer sadece bulantınız var, midede yanma, reflü şikayetleriniz yok ise gün içerisinde içme suyuna limon dilimi koyup bekletin, birazını içerisi­ne sıkarak için­.

* Mevsimindeyseniz, yeşil mandalina da bulantı kesme özelliğine sahiptir ve aynı şekil­de limon gibi suda kullanıla­bilir­­. İçeceklere haşlanmış közlenmiş sebzeyle yapılmakta olan besinlere eklenebilir­­.

* Öğünler­de bir oturuşta tek tür yiyecek tüketin­. Mide kapasitesi­ni zorlamayın­.

* Çiğ salata tüketmeyin, eğer yiyecekseniz, oldukça iyi çiğneyin­.

* Bulgur da mide asidi­ni emici özelliktedir­­. Çok iyi çiğnenme­si şartıyla mide de bulantı ve reflüyü engellemeye destektir­­.

* Acı olan olmayan baharatlar, susam, keten  tohumu, kepekli besin­lerin kepekleri gibi minik taneli mide çeperine yapışabilecek besinlerden  uzak duru­nuz­.

* Çorba, ayran ve benzeri sıvıları ara öğünde alın ve midenizin kapasitesi­ni zorlamayın­.

* Yüksek belli, dar giyecekler mideye baskı oluşturarak bulantı ve reflüyü tetikleyebilir­­. Daha bol, düşük belli giysileri tercih edin­.