26 Şubat 2015 Perşembe

Meyve Yiyerek Zayıflanır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Meyve Yiyerek Zayıflanır Mı?

Tamamiyle yasaklanmış olmasalar da diyet yaparken  meyve tüketimi­ni gözden  geçirmenizde fayda bulunmakta­.

Meyveler vitamin deposu olabilir, doğal ve masum besinler ola­bilirler­. Lakin dikkat etmek gerekir. Hedefiniz yağ azaltmaksa, meyvenin içeriğindeki şeker, bu planınıza mani ola­bilir­­.

Tamamen  yasaklanmış olmasalar da diyet yaparken  meyve tüketimi­ni gözden  geçirmenizde fayda bulunmakta­. Muscle & Fitness dergisinde ki habere göre meyvelerin içinde mevcut olan glisemik asit ve meyve ile alakalı bilinmeyen  bütün gerçekler­.

Niçin kötü: Meyveler, doğal bir şeker olan fruktoz ihtiva eder­. Dolayısıyla meyve tüketilme­si vücut yağlarını yakmanıza engel teşkil edebilmekte­dir­­.

Nasıl kötü: Vücudumuz fruktozu direkt bir yakıt olarak kullanamaz­. Furuktozon öncelikli olarak karaciğere gidip glikoza dönüşme­si gerekiyor­. Meyvenin birçoğu kez kandaki glikoz ve insülin seviyeleri­ni hızlı arttırmayan, düşük derecede glisemik bir karbonhidrat olması­nın sebebi de budur­. Eğer karaciğer glikojen  ile dolu ise, gelen  furuktozu glikoza değil, yağa dönüştürür­.

Düşman­dan uzak durun!
Siz siz olun, daima taze ürünleri tercih edin­. İşlenmiş, paketlenmiş veya konservelenmiş ürünleri satın almamaya özen  gösterin­. İşlenmiş ürünler genel olarak daha çok şekerle doyuma ulaşmıştır ve tıpkı meyve sularında olduğu gibi, uzak durulması gerekli olan ürünlerin başın­da yer a­lırlar­­.

Glisemik indeks nedir?
Gıdaların kan şekeri­ni yükseltme hızına glisemik indeks denilir­­. Eşit miktar­da karbonhidrat içerseler de yiyeceklerin kan şekeri­ni arttıran tesirleri birbirin­den  değişiktir­­.Nedeni i­se yiyeceklerdeki karbonhidratların sindirim sistemin­den  farklı hızda geçme­si ve emilmesidir­­. Farklı besinler yemek sonra­sı kanın glukoz içeriği­nin artışı üzerine değişik tesirleri vardır.

Diyette dikkat edilecek hususlar
* Meyve seçiminde kullanabilecek olduğunuz en  iyi referans "glisemik endeks" değerleridir­­. Bir meyvenin glisemik indeksi ne kadar düşükse diyetinizde o kadar yer verebilirsiniz­.
* Glisemik indeksi düşük besin­lerin seviyesi 55 ve altıdır; spor­dan sonra hari­cinde glisemik endeksi 70'i aşan meyveleri tercih etmeyin­.
* Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar, kandaki glikoz ve insülin seviyelerinde küçük dalgalanmalara yol açarlar­.

Glisemik İndeksi Tablosun­da Meyveler

BAZI MEYVELERİN GLİSEMİK İNDEKS DEĞERİ
Elma 38
Muz 52
Greyfurt 25
Kuru üzüm 56
Kivi 58
Üzüm 46
Mango 51
Portakal 42
Şeftali 42
Armut 38
Ananas 66
Hurma 103
Çilek 40
Karpuz 72

İlgili aramalar: meyve yiyerek zayıflanır mı, hangi meyveler zayıflatır, glikoz indeksi nedir, hangi meyvalar yağ yakar, meyveyle zayıflamak mümkün mü