5 Mart 2013 Salı

Bebeğin Doğum Gününün Hesaplanması

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeğin Doğum Gününün Hesaplanması

Anne adayının ne zaman doğum yapabileceğini bilmesi, doğum ile ilgili hazırlıklarını tamamlayabilmesi, yolculuk vb. durumlarını planlayabilmesi, karşılaşılar sağlık problemlerini ve belirtilerini daha iyi yorumlayabilmesi ,sancılar gelmediğinde de bebeğin uterusta (rahim) daha uzun süre kalmasını önlemesi açısından oldukça önemlidir.

Bu sürenin hesaplanabilmesi için son menstrüasyon (regl) tarihinden 3 ay geriye gidilir ve 7 gün ilave edilir. Örneğin: Bir gebe kadının son menstrüasyon (adet) tarihinin ilk günü 20 haziran 2012 ise anne adayı yaklaşık 27 mart 2013 tarihinde doğum yapacaktır. Gebelik toplam süre olarak 280 gündür fakat bu süre hiçbir zaman kesin sınırlarla çizilemez. Doğum bir hafta önce veya bir hafta sonra gerçekleşebilir. Anne adayı gebelik süresince doktor kontrolünde olmalı, eğer sağlık kuruluşundan uzakta oturuyorsa son günlerini sağlık kuruluşunda geçirmelidir.
Sponsorlu Bağlantılar:İlgili aramalar: bebeğin doğum gününün hesaplanması nasıl yapılır? bebeğim ne zaman doğacak? hamilelik kaç gündür?