28 Mart 2013 Perşembe

Hamileliğin 20. Haftası

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİKTE 20. HAFTA ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

Bebeğin dişleri artık oluşmaya başlıyor…

20. haftada bebekte görülen değişimler

Bebeğin cinsiyeti artık bu hafta bir aksilik olmaz ise ultrason ile tespit edilebilir. Anne karnında mucizevî yolculuğa devam eden bebek bu hafta yaklaşık 300 gr. ve 16 cm uzunluğundadır. 20. Haftada artık doktor muayenelerinde baş ölçüsü, karın ve bacak ölçümleri yapılabilir. Bu ölçümler ile bebek diğer 20 haftalık bebekler ile kıyaslanabilir. Bu haftalarda anne karnında büyümeye hızla devam eden bebek yutkunma ve nefes almak için hazırlanmaktadır. Vücut ölçüleri artık daha orantılı bir hal alıyor. Kafa yapısı vücudu ile orantılı olmaya başlamıştır. 20. hafta itibari ile mucize gelişimler devam ediyor. Dişler diş eti altına yerleşiyor. Ancak diş etinin altında olduğu için doğumdan yaklaşık 6 – 8 ay sonra ortaya çıkacaktır. Bebeğin iç organlarının oluşumu artık tümüyle tamamlanmak üzeredir.
gebelikte 20. hafta

Artık bebek mekonyum adı verilen sindirimden dolayı ortaya çıkan yapışkan aynı zamanda siyah renkli bir sıvı üretimi başlamıştır. Bu sıvı bağırsaklarda toplanarak bebeğin ilk kakası ile dışarı atılacaktır. Bebeğin cinsiyeti artık bu hafta kolaylıkla tespit edilebilir. Bebeğin cinsiyeti 17 – 22 hafta aralığında bir aksilik olmadığı sürece öğrenilebilinir.

HAMİLELİKTE 20. HAFTA ANNEDE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER Hamilelik süreci tam olarak yarılanmış durumdadır. Anne karnındaki bebek anne için artık daha inanılmaz duyguların oluşmasına neden olmaktadır. Çünkü bebeğin yapmış olduğu hareketler anne adayı tarafından kolaylıkla hissedilmektedir. Fakat bu haftalarda bebeğin hareketlerini hissedemeyen anne adayları da vardır. Panik yapılacak bir durum değildir. Anne adayı ilk gebeliğini yaşıyorsa 22. Haftaya kadar beklemelidir.
gebelikte 25. hafta neler olur

Ciltte bazı farklılıklar görülebilir. Özellikle yüz bölgesinde koyulaşmalar olacaktır. bu koyulaşmalar bu hafta ve gelecek haftalarda daha belirgin bir hal alır. Ancak gebeliğin sonlanması ile bu oluşan koyuluklar kaybolacaktır. Bu koyulukları azaltmak için güneşten kaçınılması gerekir.

Anne adayının hayatındaki değişimler

Artık hamileliği tam olarak yarısı tamamlanmıştır. Bu haftaya kadar 4 – 5 kilo alınabilir. Ve son derece normaldir. Artık her hafta yaklaşık yarım kilo alınabilir. Anne adayı vücuduna yeterince demir aldığından emin olmalıdır. Gebelik süresince anne vücudunun ve bedeninde taşıdığı bebeğin demire ihtiyacı vardır. Demir ihtiyacını karşılamak için kırmızı et tüketimi oldukça yararlı olacaktır. Fakat et yamayan anne adayları ıspanak tarzı sebzeler ve üzüm gibi meyveler ile demir ihtiyacını karşılayabilir.

Bebeğin sağlığını korumak için taze sebze, meyve, protein, mineral ve vitamin yönünden zengin gıdalar ile beslenilmesine dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için bu şarttır.

20. haftada yalancı doğum sancıları

Yalancı doğum sancıları ile gebeliğin bu haftalarında karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu oluşan sancılar doğum sancıları ile kıyaslandığında daha hafif seyreder. Ama haftalar ilerledikçe oluşabilecek kasılmalar şiddetini artırabilir. Bu kasılmalar doğum için hazırlık yapmaktadır. Bazı anne adayları için görülebilecek kasılmalar hafif ve acısız geçer. Fakat kasılmaların şiddeti çok fazla ve ağrılara neden oluyor ise mutlaka doktora başvurmakta yarar vardır.


Mide yanması ve hazımsızlık

Bu haftalarda mide yanması ve hazımsızlık çoğu zaman kaçınılmaz olabilir. Yemeklerden sonra yapılan yarım saatlik yürüyüşler ile biraz da olsa rahatlanabilir.

Ayak ve bileklerde şişme

Şayet ayak ve bileklerde şişme oluşmuş ve ağrılara yol açıyor ise rahat ayakkabı ve terlikler tercih edilmelidir. Ayakları sıkacak dar çoraplardan kaçınılmalıdır. Dar çoraplar kan basıncını yavaşlatır ve şişliğin artmasına neden olur.
hamileliğin 20. haftasında bebeğin durumu

Baş dönmesi

Baş dönmesi 20. Haftada daha çok görülen bir sorundur. Uzun bir süre ayakta kalmak baş dönmesine neden olabilir. Bu nedenle çok fazla ayakta kalmamaya özen gösterilmeli ve fırsat buldukça istirahat edilmelidir.