3 Mart 2013 Pazar

Tek Yumurta İkizi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Tek Yumurta İkizi Nedir?

Normal bir gebelikte bir sperm hücresi bir yumurtayı döller ve rahim içine yerleşerek bir birey oluşur. Tek yumurta ikizinde ise yine bir sperm hücresi bir yumurtayı döller fakat rahim içine yerleştikten sonra, genelde ikiz olan, birden fazla birey meydana gelir. Tek yumurta ikizi denmesinin nedeni annedeki tek yumurtadan oluşmasıdır. Tek yumurta ikizinin özelliği ise; aynı cinsiyet, aynı kan grubu ve aynı genetik yapıya sahip iki çocuğun oluşmasıdır. İnsan vücudu çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sebeple nadir görülen bir durum olan tek yumurta ikizler arasında da bu saydığımız özellikler çok nadir olarak farklılık gösterebilmektedir.
tek yumurta ikizi nasıl olur
Tek yumurta ikizleri görünüş olarak birbirlerine benzerler fakat gerek bebeklerin doğuma kadar anne karnında geçirdikleri süre ve doğduktan sonraki farklı yaşam tarzları bu görünüşün farklı olmasına neden olabilir. Tek yumurta ikizlerinde çok çok ender durumları saymazsak iki değişmez özellikleri vardır. Bunlar cinsiyetlerinin aynı olması ve kan gruplarının aynı olmasıdır.
tek yumurta ikizi ne demektir
Bir diğer merak edilen konu ise, tek yumurta ikizlerinin duygu ve düşüncelerinin aynı olup olmadığıdır. Yaşadığımız hayata, içinde bulunduğumuz ortama göre duygu ve düşüncelerimiz şekil aldığından tek yumurta ikizi demek birbiriyle aynı düşünen ve aynı görünen iki insan demek değildir. Genetik anlamda bir yatkınlık olduğundan aynı kızdan veya aynı erkekten hoşlanabilir, aynı yemekleri sevebilir, aynı şeylerden nefret edebilir ve buna benzer diğer ortak duygu, düşünce ve huyları olabilir fakat bu her zaman böyle olmaz.