21 Ağustos 2014 Perşembe

Lahananın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Lahana: Lahana; B, C ve E vitaminleri ile beraber potasyum, kalsiyum, demir, kükürt, magnezyum ve bakır gibi mineraller açısın­dan zengin bir gıdadır­. Kanser hücreleri­nin çoğalmasına engel olan kimyasal bir madde ihtiva eder­. Beyaz lahana, kırmızı lahana ve kara lahana gibi türleri vardır­.

Lahananın Faydaları: Vücut direnci­ni arttırır­. Bağışıklık sistemi­ni güçlendirir­. Mikropları öldürür­. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kanserle mücadele için çok iyi bir koruyucudur­. Kansızlık şikayeti olanlara ve astım hastalarına faydalıdır­. Öksürüğü keser, balgamı azaltır­. Cinsel gücü ve isteği arttırır­. İştahı açar­. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir­. Romatizma ve siyatik şikayetleri­ni azaltır­. Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruma ve iyileştirme sağlar­. Kandaki şeker oranını azaltır­. Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir­. Sarılık ve safra kesesi hastalıkların­da faydalıdır­.

Lahana Nasıl Kullanılır? Lahana genel olarak yemeklerde kullanılması­nın yanın­da çiğ olarak ve turşusu yapılarak da tüketile­bilir­. Ayrıca, sıkılıp lahana suyu çıkarıla­bilir­. Lahana haşlaması­nın suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir­. Lahana tohumları kurt düşürücüdür­. Yumurta akı ile karıştırılarak merhem haline getirildikten  sonra yanıklara sürülürse yararı olur­. Lahana suyu cil­de dinçlik verir, sivilceli ciltlere de faydalıdır­.