11 Ağustos 2014 Pazartesi

Misvağın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Misvak Ağacı: Çok lifli, küçük bir ağaç olan misvak ağacı­nın dalları­nın uç kıs­mı diş fırçası olarak kullanılır­. Özsuyu doğal flörür ihtiva eder­.

Misvağın Faydaları: Misvak, en  iyi ve tesirli diş temizleme aracıdır­. Mikropları ve bakterileri yok eder­. Dişleri temizler ve dişetleri­ni güçlendi­rir­. Diş çürümeleri­ni engeller ve dişleri beyazlaştırır­. Ağız kokusunu geçirir­. Ağrıları azaltır­. Balgamı söker­. Mide gazını gidermek için destek olur­. Bütün bu faydalarından dola­yı Peygamberimiz tarafın­dan misvak kullanmak çok önerilmiştir­.

Misvağın Kullanımı: Misvağın dalın­dan 15 cm uzunluğa kadar bir parça kesildikten  sonra ucu 1-2 cm uzunluğu kadar yontulup kabukları soyulur­. Bir süre tuzlu su içinde bekletildikten son­ra soyulan kısmın içindeki lifler açılır ve diş fırçası görüntüsü­nü alır­. Eğer dallar çok sertse ve kendi kendine açılmıyorsa bir bıçak yardımıyla açılma­sı sağlana­bilir­. Misvak hazır hale getirildikten  sonra normal bir diş fırçası gibi diş temizliği için kullanılır­. İlk kullanımlarda, zayıf dişetlerinde az miktarda kanama ola­bilir­. Misvak kullanmaya devam ettikçe diş etleri güçlenecek ve bu kanama kısa bir zaman­da geçecektir­. Misvağın diş ve diş eti sağlığına faydalarından dola­yı son yıllar­da misvak özlü diş macunu ve benzeri ürünler de üretilmektedir­.