1 Ağustos 2014 Cuma

Yulafın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Yulaf: Otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf, bolca nişasta içerir­. B grubu vitaminler ile başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, bakır, demir ve çinko mineralleri olmak üzere mineraller bakımın­dan da zengindir­. Yulafın birçok hastalık üzerinde yararlı etkisi olduğu bilinmektedir. Lif, omega 3, omega 6, yağ asitleri içerir.

Yulafın Faydaları: Sinir sistemi üzerine olumlu tesirleri vardır­. Vücuda rahatlık verir­. Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir­. Vücudu ve vücudumuzdaki kas ve kemikleri güçlendirir­. Dişleri korur­. Bedensel ve beyinsel yorgunluğu giderir­. İktidarsızlığa iyi gelir­. Tiroid bezi­nin düzenli çalışmasını sağlayarak, Guatrı önlemeye destek olur­. Kan şekeri düzeyini ve kolesterolü düşürür­. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir ve idrar söktürür­. Özellikle çocuklar­da görülen  hazımsızlığa karşı faydalıdır­. Adet sürecindeki ağrı ve şikayetleri azaltır­. Saçları güçlendirir ve parlaklık verir­. Uyuşturucu ve sigara bağımlılığın­dan kurtulmaya destek olur­. Her yaştan insanın vücut direncini yüksek tutmak için düzenli bir şekilde yulaf ürünleri tüketmesi tavsiye edilir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı yulaf iyi gelir. Damar tıkanıklıklarını engeller. Hipertansiyon, kabızlık, basur, varis ve şeker hastalığı tedavisinde de kullanılır. Yine yulafın en sık bilinen önemli bir özelliği de bağırsaklarda oluşan zararlı bakterilerin büyümesini önlemesidir. Yulaf bağırsakları çalıştırır. Lifli yapısı, zayıflama diyetlerinde yulafa çok sık rastlamamızın en büyük nedenidir.
yulafın faydaları

Yulaf Nasıl Kullanılır? Yulaftan yulaf ezmesi yapılabilir. Unu ve ekmeği yapıla­bilir­. Karışık tahıllı ekmeklerin ve tahıllı bisküvilerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Yulaf lapa haline getirilip çıbanların üstüne konulduğunda faydası görülür­. Yulaf çayı vücuda kuvvet verir, idrarı arttırır ve kabızlığı giderir­. Yulaf unu özellikle çocuk mamaların­da kullanılır­. Yulaf veya yulaf unu kaynatılıp el­de edilen  su süzülüp banyo suyuna katılırsa cildi korur, rahatlatır ve yumuşatır­. Ciltteki kızarıklık ve kaşıntıları giderir­. Bebeklerdeki pişiklerde de etkilidir­.