21 Ağustos 2014 Perşembe

Lavantanın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Lavanta Bitkisi ve Çiçeği: Karabaş otu adıyla da bilinen  Lavanta, hoş kokan beyaz ve mavi renkleri olan çiçekler açan bir bitkidir­.

Lavantanın Faydaları: Sakinleştirici ve uyarıcıdır­. İdrar ve gaz söktürür­. Karın şişliği ve migren  ağrıların­da faydalıdır­. Romatizma şikâyetleri­ni azaltır­. Mikropları öldürür­. Kokusu bedene güç ve ferahlama verir­. Ateşi olan hastalar için iyi gelir­. Özellikle Karaciğere çok faydalı olan Lavanta, karaciğerin düzenli bir şekil­de çalışmasına destek olur­. Bu özelliği ile karaciğer yetmezliği, Hepatit B, Hepatit C, sarılık gibi hastalıklar­da yararı olur­. Lavanta çiçeği yağı kapalı göze kompres yapıldığında gözleri güçlendi­rir ve rahatlık verir­.
lavantanın faydaları

Lavantanın Kullanımı Genellikle kokusu için kullanılır­. Lavantadan lavanta yağı ve lavanta kolonyası el­de edilir­. Kokusu tahtakurusu, güve gibi böcekleri uzaklaştırır­. Lavanta çayı, romatizma ağrılarını hafifletir, ayrıca saç derisine sürülürse saç dökülmesi­ni azaltır­. Lavanta yağı bulantı ve kusmaları giderir­. Lavanta yağı ayrıca, başta egzama ve yanık olmak üzere sedef, akne gibi cilt rahatsızlıkların­da kullanılmaktadır­. Yemek ve salatalar için 2-3 damla lavanta yağı koymak cinsel kuvveti arttıran etki gösterir­. Lavanta yağı zehirlenmelere ve farklı sağlık problemlerine neden  olabileceği için günde 5-6 damladan fazla alma­mak gerekir­. İçki kullananlar, gebeler ve emziren  anneler lavanta kullanmamalıdır­.