17 Ağustos 2014 Pazar

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Polikistik Over Sendromu(PCO) (Diğer isimleri:Stein- Leventhal Sendromu) genç ve orta yaş kadınlar­da görülen  en  fazla metabolik sorundur­. Poli: çok anlamındadır polikistik: çok sayıda kist içeren  anlamına gelmektedir­. Polikistik over hastası olanların çoğun­da (hepsinde değil) yumurtalıklar­da çok sayıda yan yana dizili ufak kistler izlenir­. Bunlar asıl olarak normaldeki yumurtalık kistleri gibi olmaz, onlar­dan farklıdır, küçüktür­.

Karakterize olduğu hastalıklar:
- Oligomenore , amenore (nadiren adet görme, adet görememe)
- Anovulasyon (Yumurtlama düzensizliği)
- Androjen  hormonların­da yükseklik ve/veya buna bağlı aşırı kıllanma (hirsutismus) , akne v­.b bulgular
- Yumurtalıklar­da çok sayıda küçük yumurta kistleri
- Şişmanlık

--

Polikistik over sendromu (PCO), yumurtalıklar­da birçok küçük iyi huylu kist oluşumuyla beliren  bir hastalıktır­. Yumurtalıkta oluşan ve kist adıyla bilinen  bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir­. Bu hücreler ultrason­da özel bir görünüm oluşturmaktadırlar­.

Polikistik over sendromu genel manada 35 yaş ve altın da mevcut olan yaş gruplarını tehdit etmektedir­. Genç kızlar­da da görülebilmektedir­. Yumurtalıklar da mevcut olan kist ile karakterize olarak meydana gelen  hormonal bir problemdir­.[1] PCO, hipofiz bezinden  salgılanmakta olan LH ve FSH hormonları­nın anormal şekil­de üretilmesinden  kaynaklanmaktadır­. Bu, kadınlar­da düzenli şekil­de yumurtlama olmamasına neden  olur (bazıları düzenli şekil­de adet görürken, bazısı ise yılda yalnızca birkaç kez adet görebilir­.)­. Yumurtlama düzensizliği­nin neticesi olarak ise erkeklik hormonun­da bir artış gözlenir­. "LH'daki artış overde erkeklik hormonu üretimi­ni artırır­. Salgılanan bu erkeklik salgıları (androjenler) yağ dokusun­da östrojene dönüşmekte, bu östrojen  LH üretimi­ni artırmakta ve kısır bir döngü ortaya çıkmaktadır­. Bu kısır döngü ağırlık kaybı veya yumurtalıkların baskılanma­sı gibi etkenlerle kırıla­bilir­. Aynı şekilde kilo fazlalığına bağlı bir şekil­de insüline karşı bir direnç ortaya çıkmakta ve sonuçolarak hormonal denge bozulup yine bu kısır döngüye ulaşılmaktadır­.