16 Ağustos 2014 Cumartesi

Sezaryen Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sezaryen Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Ameliyattan yaklaşık 6 saat sonra ağrı oldukça azalır ve hasta rahatlar­. Ayağa kalka­rak yürüyebilecek duru­ma gelir fakat yürürken  kasıkların­da ve karnın­da biraz ağrı hissedebilir­. Ameliyatın üzerinden bir gün geçtikten sonra ağrı çok azalmıştır, bundan sonra ağır ağrılar görülmemektedir­. Hastaya taburculuk sonra­sı evinde kullanma­sı için de ağrı kesiciler (tablet şeklidnde) reçete edilir­. Kontrol için gideceği zamana dek evde geçirdiği bu bir haftada yatarken kalkarken, eğilirken ve doğrulurken  v­.b ani hareketler yapıldığında kasıklarında, karnın­da çok az ağrı ola­bilir hastanın, bunun dışın­da şiddetli bir ağrısı olmaz­.

--

Doğum sonrası, hastaneden  eve dönüldüğünde, anestezi­nin etkisi tamamen  geçmiştir­. Bu nedenle yaralı bölgelerdeki ağrılar hissedilmeye başlamıştır­. Evdeki ilk zamanlarda, idrar yapma güçlüğü, bağırsak hareketlerinde rahatsızlık, kabızlık gibi problemler devam edebilir­. Aynı şekilde ilk günlerde aşırı terlemeler, göğüslerde şişme, halsizlik ve yorgunluk ola­bilir­. Bu nedenle çok su içmek faydalı olacaktır­.

Hastaneden  ayrılırken  doktorun verdiği ilaçlar ve vitaminlerin düzenli kullanılma­sı ameliyat ve rahim ağrılarını hafifletecektir­. Kanamanın ilk zamanlar biraz fazla olma­sı normaldir­. Hastanedeki günlerde kanamanın içeriği kandan ve pıhtıdan meydana geldiği için koyu kızıl olma­sı normaldir­. Daha sonra evdeki günlerde rengi değişerek pembeye ve sarımsı beyaz renge döner­. Doktorun vermiş olduğu hormon içerikli ilaçlar, hem kanamayı biraz daha azaltacaktır hem de rahmin eski boyutuna dönmesine yardımcı olacaktır­. Bu süreçte kasılmaların olma­sı normaldır­. Rahim kasılarak, kan damarlarını daraltarak kanamayı önlemektedir­. Kasılmayan gevşek rahimlerde kanama daha fazla olmaktadır­.

Sezeryan ameliyatın­dan sonra ilk haftalarda, dikişlerin zorlama­mak adına fiziksel aktivitelerden  kaçınmak gereklidir­. Ağır kaldırmak ve devamlı ayakta kalmak sakıncalı olabilmektedir­. Sürekli hareket halinde olmak kadar, devamlı yatmak ve hareketsiz kalmak da sakıncalıdır­. Bağırsakların ve rahmin düzene girme­si için vücudun alışık olduğu tempoya yavaş yavaş dönülme­si gerekir­.

Bebeği düzenli şekil­de emzirmek si­zin kendinizi toparlamanızı daha da kolaylaştıracaktır­. Emzirmek kasılmaları biraz arttırsa bile sonuç da kasılmalar sayesinde vücudun toparlanma­sı da o kadar çabuk olacaktır­. Hem bebek hem de bağırsaklardaki hareketler için gaz yapan yiyeceklerden  kaçınılma­sı gerekir­. Ayrıca, ayakta duş alarak banyo yapılmalı kanamanız duruncaya dek oturarak banyo yapmak, küvet, jakuzi ve havuza girmek sakıncalıdır­. Aynı zamanda, doğum sonu kanama­sı bittikten  sonra hazır hissedildiğinde cinsel ilişkiye başlanmalıdır­.

Doğumdan sonra ilk doktor kontrolüne kadar kanama çok artarsa, ateş çıkarsa, akıntı kötü kokarsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır­. Geçmeyen  ağrılar, yara yerinde akıntı, şişlik ve ağrı, solunum güçlüğü, bacaklar­da şişlik ve kızarıklık, halsizlik gibi durumlar yaşanıyorsa yine doktora gidilmelidir­. Emzirme sürecinde doktora danışılmadan ilaç alınmamalıdır­.

Fiziksel olarak iyileşmenin yanında, duygusal olarak da iyileşmeler yaşanır­. Anne ve bebek zamanla birbirlerine alışarak, birbirlerini tanımaya başladıktan itibaren psikolojik gelgitler yavaş yavaş azalır­. Emzirme ile arada oluşan bağ sayesinde; annedeki depresyon ve yetersizlik duygusu yeri­ni daha sıcak duygulara ve mutluluğa bırakır­.