21 Eylül 2014 Pazar

Doğumun Erken Başlamasının Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Doğumun Erken Başlamasının Nedenleri

Doğum eylemi çoğu kez kendiliğinden  başlamaktadır­. Anne ve/veya bebek hayatı­nın tehlikede kaldığı durumlar­da ise doktor tarafın­dan erken  doğum hükmü verilir ve induksiyon (yapay sancı) veya sezaryen  yolu ile doğum yaptırılır­­.

Doğum eylemi­ni erken  başlatan fazlaca sayıda etken  vardır­­. Bunların içinde en  tesirli olanlar çoğul hamilelik ve polihidramniyostur (bebeğin sıvısı­nın normalden  daha çok olması) Bu iki durum uterusun kapasitesinden  daha fazla gerilmesine ve bu büyük yükten  "kurtulmak için" miyad dolmadan kasılmasına sebep ola­bilir­­. İkiz gebelikte doğumun tekil gebeliklerden  daha erken  başlama­sı kuraldır ve bir­takım durumlar­da eylem 36­. hafta dan evvel başlaya­bilir­­.

Suların miyad dolmadan gelmesi, yani erken  membran rüptürü (EMR) de doğum eylemi­ni başlatan başka bir etkendir­­. Suların gelmesiyle açığa çıkan bir­takım maddeler ve olaya eklenen  enfeksiyon erken  doğum eylemi­ni harekete geçirir­.

Üreme sistemi enfeksiyonları (özellikle B grubu streptokoklarla meydana gelen  enfeksiyonlar, bakteriyel vajinozis ve trikomonaslardan kaynaklı vajinit, klamidyalar, anaerob bakteriler, ureoplasma ve mikoplazmalarla oluşan enfeksiyonlar ) ve üriner sistem (idrar yolları) enfeksiyonları erken  doğum eylemi­ni başlata­bilir­­.

Placenta previa (plasentanın doğum geçitini kapatması), ablatio placenta (plasentanın erken  ayrılması) gibi durumlar­da da doğum eylemi daha erken  başlaya­bilir­­.

Anne adayı­nın beslenmesi­nin yetersiz olması, maddi durumunun düşük olması, yaşanılmakta olan coğrafi bölgenin özellikleri, anne adayın­da ciddi anemi (kansızlık), sigara tüketimi gibi etkenler de doğum eylemi­ni başlatmada tesirli olabilmektedir­­.