6 Eylül 2014 Cumartesi

Kondilom Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kondilom Nedir?

Kondilomlar veya başka adıyla cinsel siğiller çoğu kez cinsel temasla geçen  Human Papillomavirüs’ün (HPV) belirli tiplerinden  (HPV Tip 6 ve 11) kaynaklanan et renginde oluşumlardır­. Cinsel temas dışın­da yalnızca cilt tema­sı ile de geçe­bilirler o yüzden  prezervatif kullanılma­sı geçişi azaltır ama yüzde yüz önleyemez­. Genital siğiller kadınlar­da ve erkeklerde çoğu kez dış cinsel organların üzerinde ya da anüs civarın­da ortaya çıkarlar­. Daha az yaygın olmakla beraber, cinsel siğiller vajinanın içerisinde ve serviksin (rahim ağzının) üzerinde de görüle­bilir­. Kitleler mikroskopla tanınabilecek kadar ufak olabilecekleri gibi, çok sayıda kitlenin yanyana gelmesiyle adeta karnıbaharı andıran bir şekil­de büyük de ola­bilirler­. Genital siğiller yanma, kaşıntı ya da ağrı gibi belirtilere sebep ola­bilir­.

HPV çok bulaşıcı bir virüstür ve gerçek cinsel birleşme olmaks ı­zın yanlızca cinsel bölgelerin yakın tema­sı ile ha t­ta halka açık tuvaletlerden  bile bulaşa­bilir­.

Kondilomların görünü­mü tipiktir ve genel olarak kolaylıkla tanınırlar­. Kesin tanı gerekirse kondilomdan alınan biyopsi­nin patolojik incelenme­si ile konur­.