20 Haziran 2015 Cumartesi

Aşırı Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

Aşırı Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi

Uzmanlar, aşırı terlemenin toplumun yaklaşık %3'ünü tehdit etmekte olan bir hastalık olduğunu, bu oranın da ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon kişiye denk geldiği­ni belirtmekte.

Ülkemizde 2 milyon kişide aşırı terleme sorunu var
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Eğitim ve Araştır­ma Hastanesi'nin Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniği^nin eğitim sorumlusu olan Prof­. Dr­. Şemsettin Karaca, yaz ayların­da çekilmez duru­ma gelen  aşırı terlemenin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirterek, "Pek sık konuşulma da bilinmese de bu sorun toplumun %3'ünü tehdit etmektedir­­. Bu oran da Türkiye'de yaklaşık olarak 2 milyon kişiye denk gelmektedir" dedi­.

Karaca, açıklamada, vücut ısısı­nın ayarlanmasına imkan veren  terlemenin türleri olduğunu kaydetti­.

Vücuttan suyun, tuzun ve başka maddelerin atılımına imkan veren  terlemenin nörolojik, hormonal ve kardiyolojik sebep­leri bulunabileceği­ni bildiren  Prof­. Karaca, bazı zamanlar bu durumun enfeksiyon bulgusu veya kanser işareti de olabileceği­ni bildirdi­.

Hiçbir soruna bağlı olmadan el, ayak ve koltuk altı terlemesi­nin hastalık boyutuna varabildiği­ni ve "aşırı terleme" hastalığı olarak adlandırılabileceği­ni anlatan Karaca, şu bilgileri verdi:

"Aşırı terleme, kişi­nin uyanık olduğu haller­de ortaya çıkar­. Stres, korku ya da aşık olma gibi kişi­nin duygu durumu da bu hastalığı tetikliyor­. Hasta patronunu veya istemediği biri­ni gördüğünde korku filmi seyrettiğinde el, ayak, koltuk altın­da aşırı terleme mevzu­bahis olmakta­dır­­.  Pek sık konuşulmasa bilinmese bile toplumun yüzde 3'ünü tehdit etmektedir­­. Bu oran da Türkiye'de yaklaşık 2 milyon kişiye denk geliyor­."

AŞIRI TERLEMEK SOSYAL HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Tedavi edilmeyen  aşırı terleme hastası olanların sosyal yaşamdan izole olduğunu ifade edici Karaca, toplumdan uzak kalmaya çalışmakta olan insanların iş hayatın­da da zorluklarla karşılaşabildiği­ni belirtti­.

Bir öğrenci­nin aşırı terleme sebebiy­le sınavda başarısız olabileceği gibi bir polisin silahını kavramakta zorlukla karşılaşabileceği­ni kaydeden  Prof­. Karaca, "Sempatik sinir sistemi­nin aşırı aktivasyonu sebebiy­le meydana gelen  bu hastalıkta kişi içe kapanık olmakta­dır­­.  Strese uzun süre maruz kalırsa günlük yaşama daha geç dönüyor" dedi­.

Yaz ayların­da ise aşırı terlemenin "çekilmez" duru­ma geldiğine işaret edici Karaca, "Aşırı terleme hastası bilhassa sıcak havalar­da otobüse binemiyor, üstündeki giyeceki taşımakta bile zorluk çekiyor" diye konuştu­.

TEDAVİ GEREKLİ
Hastanın haline göre tedavi basamakları olduğunu bildiren  Karaca, ter kanallarını tıkamaya ve tamamen  silmeye yönelik uygulamalar yapılabildiğini, botoks ve cerrahi metod­ların devreye sokulabildiği­ni ifade etti­.

Bazı hastaların "galvanik akım aygıtları" ile tedavi edilebildiği­ni aktaran Prof­. Dr­. Şemsettin Karaca, bu aygıtların evde de kullanılabildiği­ni söyledi­.

Son dönemler­de göğüs kafesine küçük bir kesiyle girilerek aşırı terlemeye sebep olan sinir düğümünün etkisiz duru­ma getirilmesiyle uygulanan "endoskopik torasik sempatektomi" yöntemi­nin genel­de uygulandığını ve sevindirici neticeler alındığını anlatan Şemsettin Karaca, 6* 9 ay tesirli botoksun da hastanın haline göre kullanılabileceğini, aşırı terlemeden  kurtulmak isteyenlerin mutlak suretle bir dermatoloğa başvurma­sı gerektiği­ni sözlerine ekledi­.

İlgili aramalar: aşırı terlemenin nedenleri, aşırı terlemenin tedavisi, aşırı terleme ameliyatı, aşırı terleme için ne yapılabilir