19 Haziran 2015 Cuma

Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır?

Eğer gece rahat uyuyamadığınızı düşünüyor iseniz, sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız ve herkes horlamanızdan şikayet ediyor ise belki de sizin sorununuzun çok ba­sit bir çözümü bulunur­.

Uyku Apnesi’nin çok sinsi bir huzursuz­luk olduğuna dikkat çeken  Ortodontist Dr­. Aylin Sezen  Yalçın hastalığın belirtileri­ni ve tedavi yöntemleri­ni anlattı:

Ortodontist Doktor Aylin Sezen  Yalçın, Uyku Apnesi­nin uyku esnasın­da nefes almanın duraksama­sı ile karakterize olan; ciddi ve sık görülmekte olan bir uyku bozukluğu türü olduğunu belirterek "Çoğu zaman horlamayla beraber görülür fakat her horlayan kişide uyku apnesi vardır denilemez" dedi­. Uyku Apnesi’nin genel olarak erkekleri etkilediği­ni ve her yaşta görülmek­te olabildiği­ni belirten  Yalçın, " Fakat, 40 yaşın üstün­de iseniz, kilonuz fazla ise bademcikleriniz büyük, diliniz büyük ama çeneleriniz küçük ise, ailenizde de uyku apnesi varsa, burun yollarında, allerji, septum eğriliğine bağlı tıkanshy;ma varsa; daha fazla risk altındasınız demektir" biçimin­de konuştu­.

Uyku apnesi iki farklı şekil­de görülür;
Yalçın, Uyku Apnesi’nin iki farklı şekil­de görüldüğünü belirterek şöyle devam etti: "Tıkanıklığa bağlı bir şekil­de meydana gelen  apnede, boğazın gerisinde yumuşak dokuda daralma olmakta­dır­­.  Obezite(aşırı tombul olma durumu) problemin artışı­na sebep olmakta­dır­­.  Başka bir tipi, merkezi uyku apnesi olarak isimlendirilir­­. Solunum yolu tıkalı olmaz­. Beyin solunum yapan kaslara doğru iletiyi verememektedir­­. Bu tür apne, kalp hastalıkları, beyin tümörü gibi ciddi hastalıklar­da görülmekte­dir­­ ve ciddi bir sorundur.

Tedavi edilmezse ne olur ?

Ortodontist Dr Aylin Sezen  Yalçın Uyku Apnesi’nin tedavi edilmezse ne olacağını ise şöyle aktardı: "Yüksek tansiyona sebep ola­bilir­­. Kalp yetmezliği, kalp krizi­ni tetikleyebilir, felç, şeker hastalığı, depresyon, ADHD (hiperaktivite) belirtilerinde artış­." gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Yalçın Uyku Apnesi olan insanların nelere dikkat etmeleri gerektiği­ni şöyle sıraladı:
"Uyku esnasındaki pozisyonumuzu düzeltmekten  başlaya­biliriz­. Uyku apnesi olan kişilerin, sırtüstü ve dümdüz şekil­de yatmamaya özen  göstermeleri gerekmekte­dir­­. Uyku esnasın­da devamlı pozitif hava yardımı sağlayan aygıtlar­dan kullanmak (CPAP), Ağız içerisi­ne yerleştirilen  apareyler aracılığıyla, solunum yollarındaki sıkışma engellenebiliyor­. Bu aygıtlar aracılığıy­la alt çene önde konumlandırılıyor­. Yapılan çalışmalar orta şiddetteki apnenin, ağız içerisi­ne yerleştirilen  bu tür aygıtlarla düzeldiği­ni gösterir­­. Ameliyat­. Başka metod­lar işe yaramadığın­da başvurula­bilir­­."

İlgili aramalar: uyku apnesi nasıl anlaşılır, uyku apnesinin belirtileri nelerdir, uyku apnesi neden olur, uyku apnesine yol açan faktörler nelerdir