5 Haziran 2015 Cuma

Lenfogranuloma Venereum (LGV) Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

LENFOGRANULOMA VENEREUM (LGV)

C­.trachomatis yapmakta­dır­­.  Erkekler­de kadınlara göre daha fazladır­­.  Cinsel temas yoluyla alındıktan sonra 1 ila 4 haftalık kuluçka süresin­den  sonra iki farklı sendrom halinde ortaya çıkar;

İnguinal Sendrom

Hastalığın başlangıç sürecidir­­. Bu tabloya, erkekler­de baskın klinik form olmakla beraber, kadınların pek azın­da tanı koyulur­. Ateş, baş ve adale ağrıları eşliğinde cinsel alan­da ilk lezyon genel­de vajinada ağrısız ülsere bir şişkinliktir ve tablo siliktir­­. Lakin burada sınırlanamayan etken, ilk lezyon­dan 1 ila 4 hafta sonra kasık lenf bezelerine yerleşerek genel­de tek taraflı şişkinliğe yol açar­. Lenf bezeleri ağrılıdır­­.  Tedavi edilmezse spontan olarak geriler veya cil­de açılırlar­.

Genito-Anorektal Sendrom

Genel­de ilk sürecin oldukça silik geçtiği kadınlar­da ve eşcinseller­de sık görülmekte olan tablodur­. Etken  lenf kanallarıyla rektuma (kalın bağırsağın son kısmı) ulaşır ve anal kanama, iltihaplı akıntı görülmeye başlanır­­.

Her iki tabloda da hadise­ler lenf kanalların­da gelişmekte olduğu için lenfatik akış bozulur ve bacakta şişme ortaya çıkmakta­dır­­.

Tedavi

Üç hafta süre ile uygun bir antibiyotik kullanılır­­.