23 Haziran 2015 Salı

Unutkanlığın Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Unutkanlık

Unutkanlık, ömrümüz boyunca bir­takım belli ne­denlerden  ötürü hepimi­zin bazı dönemler yaşadığı bir sıkıntıdır­­.  Unutkanlık günlük hayatımızı olumsuz derecede etkisi altına alan bir sıkıntıdır­­.  Fakat iyileştirilebilen  bir rahatsızlıktır­­.

Unutkanlık Nedenleri ve Tedavisi

Stres: Unutkanlıkta en  mü­him role sahip unsurdur­­. İş hayatın­da veya ev hayatın­da stresli bir hayatınız varsa, bu durum zaman içerisinde sizde unutkanlık oluşmasına yol açabilir.

Kalıtım: Eğer unutkanlık genlerinizde var ise, unutkanlık size de uğrayacak manasına gelmektedir­­.

Hormonlar: Kadınlar­da salgılanmakta olan östrojen  hormonu ve erkekler­de salgılanmakta olan testosteron hormonunun düzeyi unutkanlığa neden  olmakta­dır­­.

Kalp hastalıkları: Eğer kalbinizde zor durumda bırakacak bir hastalığınız varsa, beyninizde zor durumda kalıyor manasına gelmektedir­­. Bu hastalıklar kolesterol, şeker, yüksek tansiyon gibi­.

Tiroid Bozuklukları: Eğer tiroid bezi görevi­ni yeteri ka­dar yerine getirmiyor ise metabolizma hızlanır veya yavaşlar­. Fakat her iki durumda da unutkanlık şikayetleri ortaya çıkmaktadır­­.

Kanser: Hastalığın tedavisinde kullanılan kemoterapi ve ışın tedavisi de unutkanlığı getirir­­.

Nörolojik bozukluklar: Belli başlı nörolojik bozukluklar unutkanlığa neden  olmakta­dır­­.

Uykusuzluk: Geceleri iyi uyuyamamak, uykuyu alamadan sabah kalkmak zaman içerisinde unutkanlık yaratır­­.

Beslenme bozuklukları: Yetersiz besleniliyorsa bazı vitamin ve minarellerden  yoksun diyet programları gibi­. Böyle bir durum oluştuğun­da da unutkanlık başlamaktadır­­. B vitamini, B16 vitamini, B6 vitamini, Folik asitin bulunmuş olduğu gıdalar karaciğer, tahıl ürünleri, sert kabuklu yemişler, pirinç, süt, et, balık, yumurta, sebze ve meyveler­. Bu yiyecekleri tüketip B vitamini­ni kafi almak gerekir, aksi durumda unutkanlıklar başlamaktadır­­.

Sigara: kısa süre içinde hafızada darbeler yaratarak unutkanlığa neden  olmakta­dır­­.

Hareketsiz bir hayat: Araştırmalara göre hareketsiz insanların, hareketli insanlara oranla hafızalarını daha çabuk kaybettikleri­ni göstermiştir­­.

Unutkanlığın Tedavisi
İşte hafızanızı canlandırmak amacıyla yapabileceğiniz bir takım önlemler;
Yeterince dinlenin ve uykunuzu alın.
Düzenli bir şekil­de egzersiz yapın.
Takviye olarak vitamin alın.
Sık sık sosyal ortamlar­da bulunun.
Küçük şeyleri kendinize dert etmemeyi ve stresi yönetmeyi öğrenin.
Her zaman yeni şeyler öğrenmeye çalışın.
Zaman zaman eski anılarınızı hatırlamaya çalışın.
Sağlıklı bir şekilde beslenin.
Hayatı sevin, hiç bir sıkıntının kendi hayatınızdan daha mü­him olması gerekir.

İlgili aramalar: unutkanlığın nedenleri, unutkanlık neden olur, unutkanlık nasıl geçer, unutkanlığa ne iyi gelir, unutkanlık için ne yapılabilir