15 Haziran 2015 Pazartesi

Gebelikte Unutkanlık

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Unutkanlık

Yapılmış bilimsel araştırmalara göre gebelik süreci boyunca kadınların yarısı­nın unutkanlık sorunu yaşadıkları ortaya konmuştur­­. Bunun neden  hamilelik süreci boyunca kullanılan ilaçlar, stres ve gebelik süreci boyunca meydana gelen  hormonal değişikliklere bağlıdır­­. Gebelik süreci boyunca unutkanlık geçicidir­­. Eğer anne adayı zaten stres ve endişeye yatkın biriyse gebelik süreci boyunca meydana gelen  hormonal değişimlerle beraber anne adayı daha da fazla stres ve endişe altın­da kalır­­. Bu durumda mevcut olan gebe kadınlar hamilelik sürecin den  evvel bulunmadığı kadar unutkanlıkları artabilmektedir­­. Gebelik süreci boyunca unutkanlık sorunu yaşamış olan kadınlar evlerindeki ve iş yerlerindeki yapmış oldukları işlerle ilgili bir liste hazırlamalı ve evden  çıkma dan evvel kontrol edip, kapıyı kilitlemeyi unutmak, ocağın altını açık bıraka­rak evden  çıkmak gibi meydana gelebilecek tehlikeli durumların ortaya çıkı­şını engelleyebilirsiniz­.

Gebelikte unutkanlık süreci ile alakalı öneriler

- Gebelik süreci boyunca unutkanlık sorunu yaşayan anne adayı­nın bun­dan ötürü kendisi­ni suçlamama­sı gerekiyor­.

- Yaşanılan unutkanlık durumunun esasın­da bebeğiyle ilgili olmasın­dan kaynaklandığını ve bebeği haricinde­ki ayrıntıları esasın­da çok da ehemmiyet vermediği için olduğunu bilişi kendisi­ni daha iyi hissetmesi­ni sağlayacaktır­­.

- Anne adayı­nın benlik saygısını zedeleyecek, kendisi­ni değersiz hissetmesine neden  olacak şekil­de alay etme, küçümseme veya aşağılama gibi davranışlar­da bulunulmamalıdır­­.