23 Haziran 2015 Salı

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Yazın gelmesiyle bir­likte güneş yanıkları da fazlaca kendisi­ni göstermeye başladı­. Güneşin insan sağlığı yönün­den  belli saatler­de ne denli tehlikeli ve sakıncalı olduğunu artık bilmeyen  yoktur herhalde.

Güneş en  çok kime zarar vermektedir?

Güneş en  çok çocuklara, yaşlı insanlara, akciğer hastalığı olanlara, kalp hastalığı olanlara, cilt sorunu bulunanlara ve beyaz tenli olan insanlara zarar vermekte­dir­­. Bu gruba girenler katiyyen  10 ile 16 saatleri içerisinde güneşe çıkmamalı ve güneşe maruz kalacakları haller­de güneş korumalarını eksik etmemelidirler­.

Çocukları güneşten  nasıl korumalıyız?

Güneş vücut ısısı­nın artışı­na neden  olacağın­dan bu vücut­ta tehlikeli durumlara sebep ola­bilir­­. Bun­dan dolayı sıvı ve tuz kaybını engellemek adına bolca su tüketmek gerekir­­. Aynı durum çocuklar için de geçerlidir­­. Sıcaklar­da su tüketimi­ni arttırmanız gerekir­­. Eğer çocuğunuza mayo alacak iseniz yarım kollu ve tulum biçimin­de olan tam korumalı mayoları tercih edin­. Kafasın­dan şapkasını üstün­den  güneş korumasını eksik etmeyin­. Mümkün ise 10 ile 4 arası güneşin altın­da kalmamasını sağlayın­.

Sıcak çarpma­sı halinde ne yapılmalı?

Sıcak çarpan bir kişi hemen  güneşli ve sıcak alan­dan alınıp gölge ve serin bir yere taşınmalı­. Elbiseleri çıkartılarak üzeri ıslak bir tülbentle silinmeli ve yelpaze yapılmalıdır­­.  Buluna­bilirse buz bulunup hastanın koltuk altlarına, kasıklarına ve başına sürülmelidir­­. Hastanın ateşi ölçülmeli ve 37 dereceye gelinceye dek soğutma işlemine devam edilmelidir­­. Lakin 37 derecenin altına düşürmeye çalışılmamalı­.

Hastaya ağızdan bir şey yedirilip içirilmemeli­. Eğer kendine bir türlü gelemiyor veya şuur kaybı yaşıyorsa hiç vakit kaybetmeden  en  yakın hastaneye kaldırılmalıdır­­.

Güneş yanığının tedavisi

Güneş yanıkları en  can sıkıcı ve tatili insana zehir edici bir haldir­­. İlk olarak güneş yanıklarına maruz kalma­mak amacıyla önleminizi almayı katiy­yen  unutmayın­. Güneş korumanızı sürmeyi aksatmayın ve güneşin dik olduğu saatler­de güneşe çıkmayın­. Lakin bunları atlayıp güneş yanığı oldu isenız da yanıklarınıza müdahale ederken  dikkatli olun­.

Güneş yanığı olan bölgenize katiy­yen  yoğurt, diş macunu gibi şeyler sürmeyin­. Yanık olan bölgenizi soğuk suyun altına tuta­bilirsiniz veya soğuk kompres yapa­bilirsiniz­. Bu ağrınızı hafifletecektir­­. Yanıktan ötürü derinizde meydana gelen  kabarcıklara dokunmayın ve onları patlatmayın­. Yanıklarınız çok acı verici ve çok yoğunsa bir doktora gitmenizde fayda bulunur­.

İlgili aramalar: güneş yanığı nasıl geçer, güneş yanığının tedavisi nedir, güneş yanığına karşı ne yapılır