25 Haziran 2015 Perşembe

Sahurda Neler Yemek Gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sahurda Neler Yemek Gerekir?

Son birkaç senedir Ramazan ayı yaza denk gelmektedir­. Bu durum birkaç sene daha böyle devam edecek­. Yaz mevsiminin uzun günleri sıcak havalarla birleşerek oruç tutanların birazcık daha zorlanmasına sebep olmakta­dır­­.  Fakat bu bizi zorlamamalı. Beslenmemize ve istirahatimize özen  gösterip bu mübarek ayı daha sağlıklı bir şekil­de geçirebiliriz­. Sahur­da neler yemeli diye durup düşündüğümüz za­man aslında pek çok seçeneğimiz olduğunu görebiliriz­. Asıl kural, midemize ağır gelmeyen ve bizi gün içinde fazla susatmayan, aynı an­da vücudumuzu dirençli tutacak yiyecekler ve içecekler tüketmektir­­. Şeker dengesi­ni bozacak besinlerden  özellikle uzak durmamız gerekir­­. Şeker içeren  ve glisemik indeksi yüksek besinler kan şekeri­nin birden  yükselip, birden  düşmesine sebep olmakta­dır­­.  Yani geçici bir tokluk duygusu yaratır ve kısa bir müddet sonra kan şekeri­nin düşmesine sebep olarak açlık hissi­nin yeniden  ortaya çıkı­şıyla sonuçlanan bir döngü başlamaktadır­­.  Doğru beslenme ile uzun süre oruçlu geçen  saatleri daha sağlıklı bir şekil­de atlatmamız olanak­lı­. Kendinizde Ramazan­da sağlıklı beslenme programı oluştururken  sahur­da tok tutan yiyecekleri tercih edin­. Bunun yanı sıra, sahur ve iftar arası beslenmenizi öğünlere ayırmayı, ara öğünleri meyve ile zenginleştirmeyi ve bolca su tüketmeyi boşlamayın­.

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Sahuru yemeksiz geçirmeyin­.
Sahur­da sizi gün boyu tok tutacak, şekerin yavaşça yükselip, yavaşça düşmesi­ni kontrol altına alacak besinler tercih edin­.
Süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi besinler tüketin­. İçecek olarak ayran da tercih edebilirsiniz­.
Sahur beslenmenizde bir parça ete de yer verebilirsiniz­. Bu tokluk hissi­ni arttırıp, enerjini­zin düşmesi­ni önleyecektir­­.
Hamur işlerin­den  uzak duru­nuz­. Sebzeli hafif börekleri tercih edebilirsiniz­.
Çay, kahve tüketmeyin­. Bunun yerine süt, meyve suyu ve meyve tercih edin­.
Asitli içecekler şeker dengesi­ni alt üst eder­. Kesinlikle kaçının­.
Tokluk hissetmek amacı ile ekmek yemek ihtiya­cı duya­bilirsiniz­. Tercihinizi kepekli ekmekten  yana yapın­.
Birkaç adet hurma tükete­bilirsiniz­. Kuru yemiş yiyebilirsiniz­. Bilhassa ceviz ve bademi tercih edebilirsiniz­.
Salatalık ve domates her sahur sofrasın­da buluna­bilir­­.
Salata da hazırlaya­bilirsiniz sahur sofrası için­. Tok tutar, susuzluğu giderir­­.
Farklı bir sahur kahvaltısı için kepekli makarna tercih edebilirsiniz­.
Yulaf ezme­si ile yine değişik bir sahur kahvaltısı yapa­bilir, kendinizi uzun süre tok hissedebilirsiniz­.
Gördüğünüz gibi esasın­da sahur sofralarımızı zenginleştirebilecek, tok kalmamızı sağlayacak, susuzluk hissi­ni azaltacak pek çok seçeneğimiz bulunmakta­. Sahur­da ne yemeli konusuna dikkat edip sağlığınızı korumak amacıyla lazım olan gayreti göstermenizi tavsiye ederim­.

İlgili aramalar: ramazanda tok tutan yiyecekler, sahurda ne yenir, sahurda neler yemek gerekir, sahur vakti yiyecekleri nelerdir