17 Haziran 2015 Çarşamba

Hamilelikte Oruç Tutulur Mu?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Oruç Tutulur Mu?

Yaklaşan ramazan ayından önce hamilelerin oruç tutma­sı ile alakalı bilinmeyenleri bu yazıda yanyana topladık­. İşte gebelik ve oruç, hamilelikte oruç tutma konusu ile alakalı merak edilenler­.

Beslenmenin mü­him olduğu olduğu bir dönemdir hamilelik­. Enerji tüketilme­si vitamin, mineral ve artan protein ihtiya­cı sebebiyle iyi bir beslenme programı uygulanma­sı gerekir­­.

Gebelikte oruç tutmanın zararı var mı?

Hamile bir kadı­nın oruç tutma­sı gerek kendi sağlığı ve bebeğin sağlıklı gelişimi yönün­den  farklı rizikolar taşıya­bilir­­.

Hamile kadınlar oruçtan neden  negatif etkilenirler? Oruç tutarken  uzun sü­ren  açlık saatleri menfi etkileyebilir­­. Kandaki şeker düzeyi­nin düşmesine bağlı halsizlik, sinirlilik, baş ağrısı gibi sorunlar yarata­bilir­­. Mide şikayeti olan hastalar­da asit üretimi artarak mide şikayetleri­nin de artışı­na sebep ola­bilir­­.

Açlık hamileleri normal kişilere göre fazla mı etkiler? Kan şeker düzeyi ilk 3 aydan sonra bilhassa gebelik öncesine göre inişli çıkışlıdır­­.  Kan şekeri yemekdan sonra hızla yükselebileceği gibi açlık zamanların­da daha çabuk düşebilir­­. Gebelik sırasın­da genel­de küçük miktar­da yemek önerilmektedir­­. Bun­dan başka gebeliğin ilk ayların­da bulantı uzun süreli açlıklarla çok daha menfi bir hal ala­bilir­­.

Oruç tutan gebeler tutmayanlara göre daha çok kilo alırlar mı? Uzun süren  açlık metabolizmanın hızını düşürür ve kadı­nın hareket kabiliye­ti­ni azaltmaktadır­­.  Bununla birlik­te, daha az kalori harcanmasına sebep olur, bu da kişiye kilo olarak geri döner­. Bun­dan başka akşam yenilen  yemekler sindirim sorunu ortaya çıkarır­­.

Oruç tutan hamileler iyi beslenmez ise ne olur? Yetersiz düzeyde sıvı almaya bağlı bir şekil­de idrar yolu enfeksiyonları, kansızlık, diş problemleri, şişlikler, düşük doğum ağırlıklı bebekler, erken  doğum, uzun süreli açlığa bağlı mide asitinde artma, mide yanma­sı ve ekşime gibi sorunlar olmakta­dır­­.

Oruç tutma halinde su içilmeme­si hamileleri nasıl etkiler? Sıcak günler­de su kaybı, normal kadınlara göre daha çok artmakta­dır­­.  Su alamamaları düşme ve bayılmalara sebep olmakta­dır­­.

Gebelikte tutulan oruç anne karnındaki bebeği nasıl etkiler? Çocuğun içinde bulunmuş olduğu amniyotik sıvı azalır ve çocuk hareketlerinde azalış yapmakta­dır­­.  Bebekler­de düşük kilolu doğumlara sebep olmakta­dır­­.  Bunun dışında uzun süreli açlık netice­si mevcut olan yağ dokusu yıkılarak keton oluşumuna sebep olmakta­dır­­.  Bu durum da bebeğin beyin işlev­leri­ni etkileyebilir­­.

Hangi haller­de anne adayları­nın hiç bir şekil­de oruç tutmamaları gerekir? Hamile kadında eğer gebelik şekeri, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi problemler var ­ise aç kalmaması gerekir­­.  Karaciğer hastaları, mide ülseri bulunanlar ve ishal şikayeti bulunanlar oruç tutmamalıdır­­.

Oruç tutan hamilelerin ek vitamin almaları faydalı mıdır? Gebelikte aldığı vitaminler dışın­da vitamin ihtiya­cı bulun­maz­.

İlgili aramalar: hamilelikte oruç tutulur mu, gebelikte oruç tutulur mu, gebelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi, hamilelikte oruç bebeğin kilosunu etkiler mi