17 Haziran 2015 Çarşamba

Gebelikte Egzersiz Yapmak

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Egzersiz Yapmak

Normal gebelikte, zorlanmadan yapılmakta olan egzersiz anne ve çocuk sağlığı yönün­den  büyük rizikolar teşkil etmez­. Egzersi­zin hamilelikte menfi tesirleri olduğu tezleri zaten  var olan ya da hamilelikte ortaya çıkmış olan kalp, sinir ve kas* iskelet sistemi hastalıkların­dan kaynaylandığı düşünülür­. Gebelikte aşırı gerilme hareketleri, bitkinlik (nefes nefese kalma, nefesi taşma), susuz kalma (aşırı terleme), vücut ısısı­nın artması, kan şekeri­nin düşme­si ve vücut su ve tuz dengesi­nin bozulmasına yol açacak kadar yoğun egzersizler yapılmama­sı gerekir­­.

gebelikte egzersiz

Normal olarak değerlendirilmiş bir hamilelikte anne adayı vücudun havalanmasına imkan veren  rahat giysilerle, uygun şekil­de havalandırılmış bir ortamda ve bilinç sahi­bi bir şekil­de seçilmiş olan hareketleri kendisine destek olan bir kişiyle beraber yapa­bilir­­. Bu tanıma en  çok baba ile beraber açık havada yapılmakta olan yürüyüşler uymaktadır­­.  Gebe kendisi­ni zorlamadan, kendisi­nin deneyerek bulduğu bir mesafeyi düzenli şekil­de yürüyerek uygun ve zararsız bir egzersiz programı oluştura­bilir­­. Daha özel egzersiz hareketleri ve programları profesyonelce yapılışı gerekir­­.

Aşırı zorlanma menfi neticeler yönün­den  anneyi uyaran öncelikli işaretler :

gebelikte aktivite ve egzersiz

* Nefes nefese kalmak (solunumun çok hızlanma­sı veya hareketleri yaparken  gülümseyememek, konuşamamak)
* Nefes alma güçlüğü
* Yürüme güçlüğü,
* Bayılmak
* Karın­da sertlik, bel ve kasıktaki ağrılar
* Göğüs ağrısı
* Çarpıntı
* Kanama olarak sıralana­bilir­­.

Egzersiz ya da fiziksel aktivite esnasın­da bu işaretlerden  bir ya da birden  fazlasını hisseden  anne adayı derhal yapmış olduğu eylemi sonlandırarak oturur ya da yan yatar konumda dinlenmelidir­­. Gebeliğin 2­. yarısın­da sırtüstü yatar konumda egzersiz yapılmamalı ya da dinlenilmemelidir­­. Zira bu konumda rahimle omurga arasın­da sıkışan büyük damarlar­dan kalbe dönen  ve ötürüyle kalpten  pompalanan kan miktarı­nın azalma­sı ve başka bir­takım sebep­lere de bağlı bir şekil­de tansiyon düşüklüğü ve bebeğe giden  kan miktarın­da tehlikeli düzeyde azalmalar olabilmekte­dir­­. Ağır egzersiz esnasın­da dolaşımdaki kan kaslara ve cilt damarlarına gittiğin­den  annenin yaşam­sal organları ve rahim damarlarındaki kan akımı azalarak bebek ile annenin menfi etkilenmelerine neden  ola­bilir­­.

Aşağıdaki koşullar­da egzersiz yapılmama­sı ya da çok özel tedbir­ler alınarak uzman destek ile yapılışı önerile­bilir;

gebelik ve egzersiz

* Ağır kansızlık (anemi)
* İleri derecede tombul ya da zayıf olma,
* Kalp hastalığı,
* Hipertansiyon (tansiyon yüksekliği)

* Riskli Gebelikler:
- Habituel abortus(ard ar­da 3 ve daha fazla sayıda tekrar edici düşükler)
- Vajinal kanama
- Servikal yetmezlik (Rahim ağzı yetmezliği)
- Bebekte gelişim geriliği
- Çoğul gebelik
- Plesenta Previa(çocuk eşi­nin rahim ağzına ekilmiş oluşu, önde oluşu)
- Önceleri erken  doğum yapmış olmak

Özetle gebelikte; uygun giysilerle, uygun ortamlarda, uygun yoğunlukta egzersizler yapmak genel olarak zararsız hat­ta faydalıdır­­.  Egzersiz yaparken  kalp atım hızı gebe olmayan birine göre %30 cıvarın­da daha aşağıda tutulmalıdır­­.  Su ve elektrolit kayıpları egzersiz öncesi vedan sonra bol sıvı içilerek önlenmelidir­­. Gebeler­de kas* iskelet sisteminde gevşeme ve çocuk sebebiy­le dengesiz bir yük taşıma mevzu­bahis olduğu için aşırı gerilme ve zorlanma biçimin­de egzersizlerden  kaçınmak ­gerekir­­. Eklemler­de burkulma ve yaralanmalar hamilelikte daha ba­sit ortaya çıktığından, anne adayı alçak topuklu ayakkabılar giymelidir­­. Yüzme normal bir gebe için faydalı bir spor sayılır­­. Lakin dalma, traplen­den  atlama gebe için tehlikeli neticeler doğura­bilir­­. Bununla birlik­te havuz suyun­dan bulaşabilecek enfeksiyon hastalıklarına karşı tedbir­ler alınmalıdır­­.