27 Haziran 2015 Cumartesi

Kadınlarda Karında ve Bacaklarda Sarkmalar

Sponsorlu Bağlantılar:

Kadınlarda Karında ve Bacakta Sarkmalar

Karın ve bacak sarkmalarının önüne geçmek olanak­lı­.­.­.

Her kadın, doğum sonrasında eski kilosuna ve görünümüne kavuşmayı ister­. Fakat ne yazık ki bilhassa hamilelik süreci boyunca görülmekte olan karın sarkmaları, bu hayalin önünde bir mani olarak durur­.

Buna rağmen  hamilelik önce­leri ve sonra­sı alınacak birkaç önlemle düzgün bir karna sahip olmanız mümkün! Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’n­den  Uz­. Dr­. Dilek Aytekin, karın sarkmalarına karşı alınabilecek önlemleri si­zin için anlatıyor­.

Kilo denetimi sağlayınız

Hamile kalma dan evvel ideal kilonuzda olmaya gayret edin­. İdeal kilo tespitinizde Vücut Kitle İndeksi’n­den  (VKİ) yararlana­bilirsiniz­. Normal bir VKİ’ye sahip iseniz, hamilelikte 11,5–16 kilogram arasın­da kilo almanız idealdir­­.

Beslenmenize dikkat ediniz

Hamile bir kadının, normal bir kadına göre günde ekstra olarak 300 kaloriye ihtiya­cı bulunur­. Bu da yaklaşık yüzde 15’lik bir artış, yani günlük 2300 kaloriye denk gelmektedir­­. Fakat mü­him olan, fazlaca miktar­da yemek ve kilo almak değil, gerekli gıdaları dengeli ve yeteri miktar­da almaktır­­.

Egzersiz yapınız

Gebelikte döneminde yaptığınız egzersizler, kontrollü kilo almayı sağlaması­nın yanı sıra, dolaşım sistemini­zin daha iyi çalışmasına da katkıda bulunmaktadır­­.  Düzenli egzersiz, doğumdan sonran­da da hızla kendinizi toparlamanızı sağlar ve aldığınız kiloları daha ba­sit vermenize destek olmakta­dır­­.

Doğru rejimi Uygulayınız

Doğumdan sonranda, tıpkı hamileliğinizde olduğu şekil­de bebeğini­zin ihtiyaçları ve bedenini­zin forma girme­si bir dengede tutulmalı, bu yönde beslenme rejimleri­ni uygulaya­bilirsiniz­.