27 Ağustos 2010 Cuma

Özel Hastanelerde 12 TL Muayene Katılım Payı İşkencesi

Sponsorlu Bağlantılar:

Özel hastaneler ile hastalar arasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun payı olan nakit tahsil sıkın­tısı yaşanıyor. Özel hastanelerde muayene olmak için giden işçi ve memurlar 12 lira nakit parası olmadığı taktir­de muayene olamıyor.
SGK için ödenen payda kredi kartı kabul etmeyen özel hastaneler, hastane payı için k­redi kartı kullandırıyor. Uygulama özel hastanelerle hastaları karşı karşıya getiriyor, 12 lira nakit parası olma­yanlar ise muayene olamadan hastaneden ayrılıyor. Bu durumdan hem özel hastaneler hem hastalar şikayetçi. Özel hastane­ler, SGK payının nakit tahsil edilmesinin zorunlu olduğunu, üzerinde nakit bulunmayan hastalar ise kredi kartı ile ödeme alın­mamasına tepki gösteriyor.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Koordinatörü Filiz Çevirme, SGK payanın mut­laka nakit, hastane payının ise nakit ya da kredi kartıyla alındığını belirtti. Çevirme, SGK adına kesilen 12 liranın doğru­dan kuruma aktarıldığını ifade ederek, "Eğer kredi kartı geçilirse hastanenin parası gibi olmuş olur ve kasanı­za girmeyen o parayı nasıl girdi gösterir kayıt altına alabiliriz. Ayrıca, kasanıza girmeyen bir paranın vergisini ödemek zorunda kalır­sınız. Ayrıca, kredi kartına bir komisyon ödeniyor. Yani 12 liranın kredi kartı ile tahsil edilmesi her durumda hastaneye zarar yazıyor. Biz de bu uygula­madan memnun değiliz. Ancak başka çaremiz yok." görüşünü savundu.

"UYGULAMA HASTA SAYIMIZI AZALTIYOR"
Bu durumun, özel hastanelerin hasta sayısında bir azalmaya sebep olduğunu vurgulayan Çevirme, uygun bir çözüm bulun­masını istedi. Çevirme, "12 liranın nakit istenmesi, kredi kartı geçmemesi, hastalar üzerinde caydırıcı bir etki meydana getiri­yor. Bu durum hasta sayımızı azaltıyor. Hasta bu durumu iki ayrı ödeme gibi algılıyor. Özellikle Anadolu'da bunu çok yaşıyo­ruz. Bu parayı, hastaneler zarar görmeyecek şekilde kredi kartıyla da tahsil edilmesi imkanı getirilmesinden memnun oluruz. 12 lira çok büyük para değil, ancak ba­zen insanlarda nakit olmayabiliyor. Çünkü insanlar cebindeki nakdin hesabını yapıyor." şeklinde konuştu.

"HASTALAR MUAYENE OLMADAN DÖNÜYOR"
Sakarya Tabip Odası Başkanı ve Özel Vatan Hastanesi Başhekimi uzman Dr. Dursun Bostancı ise kredi kartına güvenerek servislere muayene olmak için nakit para olmadan gelen hastaların, muayene olmadan hastane­den geri döndüğünü kaydetti.

Bunun, hem hastane hem de bir hekim olarak kendilerini rahatsız ettiğini vurgulayan Bostancı, nakit uygu­lamasını şöyle savundu: "SGK özel hastanelerden muayene edilen hasta başına 12 lira tahsil ediyor. Dolayısıyla bu para has­tanenin kasasına girmiyor. Bu sebeple fiş, fatura verilemediği için bu para hastane kayıtlarına işlenemiyor. Eğer kayıt­lara girse hastanede olmayan parayı nasıl belgeleyeceğiz. Nasıl hesap vereceğiz."

Bostancı, hükümete, emeklilerde olduğu gibi aktif olarak çalışan me­mur ve işçilerin de özel hastanelerde muayene oldukları taktirde SGK payının maaşlardan kesilmesi ya da başka bir yol bulunması çağrısı yaptı. Aksi hal­de bu durumu hastalara izah etmekte zorlandıklarını dile getiren Bostancı, " Artık kredi kartı çok yay­gın olarak kullanılıyor. Ben bile 'kredi kartı her yerde geçiyor' diye bazen yanıma nakit para almıyorum. Olur ya, bazen nakit olma­yabilir. Bu çok normal. 12 lira için hastaların hastaneden geri dönmesi işkencedir. Hastalarla karşı karşıya geliyoruz." ifadesini kullandı.

Özel bir hastanede uygulama sebebiyle nakit 12 lira parası olmadığı için muayene olama­yan Hasan Kurtul isimli vatandaş da uygulamaya tepki gösterdi. Kurtul, şöyle dedi:

"Göğüsümde bir ağrı vardı. Önce acile gittim, daha sonra bir kalp-damar cerrahisine görün­memi tavsiye ettiler. Bu sebeple bir özel hastaneye gittim. Yanımda 3 ayrı bankanın kredi kartı vardı, ancak na­kit para yoktu. Kredi kartlarımın toplam limiti 15 bin lira. Ancak 12 lira nakit para olmadığı için muayene olamadım, eve gidip nakit para ala­rak ancak muayene oldum. Gerçekten çok garip bir uygulama. Şimdi kredi kartının geçmediği yer mi var."
beyazgazete.com