24 Ağustos 2010 Salı

Hayat öpücüğü Uygulanışı

Sponsorlu Bağlantılar:

Hayat öpücüğü Nasıl Uygulanır?

Hayat öpücüğü adı verilen yöntem, çok acil durumlarda ve hiç­bir alet olmadan başvurulacak suni bir solutmadır. Bu çok basit yöntemi herkes becerebilir, süratle ve nerede olursa olsun uygulanabilir. Ancak hastanın sırt üstü uza­nmış olması ve ağzı ile burnunun görülebilecek-kadar yüzünün ezilmemiş olması şarttır. Dikkat! Hayat öpücüğ­ünü toksik buhar yutmuş bir kazazedeye uyguluyorsanız, hava verme sırasında, zehirlenen kişinin çıkarttığı toksik havayı içinize çekme­mek için belli şekilde uzaklaşın.
Ağzı açmak

Sırt üstü yatan kazazedenin yanına geçin. Boynunu ve kravatını açın. Bir elinizle alnına, bir elinizle de çene­sine bastırarak ağzını açın.
Ağız boşluğu temizliği

Bir parmağınızı çengel gibi büküp, mendille sarın, ağzını tıkayan ya­bancı cisimleri (takma diş, yemek artıkları vb.) temizleyip atın.
Burnun tıka­nması ve üflemeye hazırlık
Alnına dayayacağınız elinizin iki parmağı ile kazazedenin burn­unu iyice sıkın. Böylece üflemeye başladığınızda, burundan kaçağı ön­leyebilirsiniz. Öbür elinizle kazazedenin başını ensesinden tutarak arkaya kaydırın.
ilk aşama: Üfleme

Kazazedenin başını arkada tutarak, ağzınızı ağzına yapıştırın ve olanca gücünüzle ciğerlerine üfleyin. Bu, göğüs kafe­sini kaldıracak­tır.
ikinci aşama: Edilgin soluk verme


Çekilip, üflediğiniz havanın çıkartıldığını, göğüs kafesinin şişinin indiğine bakarak doğrulayın. Bu, edilgin bir soluk ve­rmenin başlan­gıcıdır.
ikinci dönem: Bir daha üflemek

Bir daha hava üfleyin ve edilgin soluk vermenin devam ettiğini gözlem­leyin. Yardım gelene dek, hayat öpücüğünü sürdürün. Yetiş­kin biri için dakikada 15-20 arası üfleme, en iyisidir.
Doktor ne yapar?

Hayat öpücüğü, tıbbi yardım gelene kadar beklemeyi sağlayan bir yöntemdir. Doktor yetiştikten sonra, hemen sizin yerinizi alır. Kazazedeye hava üflemede bir maske ve kauçuk bir balon kullanılır. Daha sonra kazazedenin gırtla­ğına sonda sokulur ve bu da oksijen tüplerine bağlı otomatik bir aygıta bağlanır.