31 Ağustos 2010 Salı

Cilt Bakımında En Çok Yapılan Hatalar ve Alternatif Çözümler

Sponsorlu Bağlantılar:


Cilt Bakımında En Çok Yapılan Hatalar ve Alternatif Çözümleri:

Dermatologlar(Cilt Bakım uzmanları), cilt bakımı için en çok yapılan hataları açıklıyor. Bu konular üzerinde dikkat etmeni­zi öneriyoruz. İşte cilt üzerine bilinen yanlışlar ve çözümleri...

Bacaklarınızı tıraş eder­ken tıraş kremi yerine, sabun ya da vücut şampuanı kullanıyorsunuz?

Zararı: Tıraş jelleri ya da kremleri, jilete üstünde ka­yabileceği pürüzsüz bir yüzey sağlayarak cildin kızarmasını ve minik kesikler oluşması­nı engeller. Pek çok sabunun etiketinde “nemlendiricidir” yazmasına rağmen, sabun­lar cildi tıraş esnasında korumazlar bu yüzden de tıraş sonrasında bacaklarınız pul pul görü­nebilir.

Yönteminizi değiştirin: Mutlaka kadınlara özel bir tıraş kremi kul­lanın ama sakın bir erkek tıraş kremi kullanmayın. Kadın traş kremleri cildi dinlendiren ve nem­lendiren; cildi pullanma ve yara bereye karşı koruyan bitkisel özler içerir. Örne­ğin bir sonraki traşınızda cildi tıraşa hazırlayan Gilette Satin Care’i tercih edebilir­siniz. Eğer acil bir durumda kalırsanız tıraş kremi yerine saç kremi kullana­bilirsiniz.

Çenenizdeki o kocaman sivilceyi fark ettiğiniz an kendinizi tutamıyor ve sıkıyor­sunuz?

ZararıDermatologlar hep bundan bah­seder; sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açar. Sivilce­nizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içerde, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çir­kin bir soruna güzel bir çözüm gibi gelir.

Yönteminizi değiştirin: Bunu yine de yapacaksanız, en azından doğ­ru yöntemle yapın. Öncelikle sivilce ve siyah noktalar için özel tasarlanan metal çubuklardan bi­rini alın. Aleti ve sivilceyi alkol ile silin. Ardından çıkıntıyı yumuşat­mak için ılık bir kompres uygulayın (ıslak bir bez gibi). En sonunda çıkarıcı aletin deli­ği ile sivilceyi aynı hizaya getirin ve tam aşağıya doğru ittirin. Bu yöntemi sadece ucu görü­nen sivilceler ve siyah noktalarda kullanın. Derin kistlerde kullanmanız onları daha kötü hale geti­recektir. Ama her zaman için en iyisi; bir dermatoloğa gidin ve o büyük sivil­ceyi uzmanın ellerine bırakın, bu sayede bir kaç saat içinde kaybolabilirler. Bir baş­ka sivilceyle savaş yöntemi de yeni bir cihaz. Zeno adındaki bu cihaz pille çalışı­yor ve ısı terapisi yöntemi ile sivilcedeki bakteri faaliyetini bitirip, beyaz uçlu sivilceye dönüşmesini engel­liyor.

Makyaj fırçalarınızı nadiren temizliyorsunuz. Bir tek siz kullanıyorsanız neden uğraşacak­sınız ki?

Zararı: Fırçalar, zamanla tam bir bakteri yuvası olabilir. Fırça­yı temizlemezseniz, bakteri birikimi direkt cildinize geri döner. Bütün o bakteriler hastalıklara yol açabilecek şekilde gözeneklere yerleşebilir. Bunun yanı sıra kirli fırçalar mak­yaj malzemesini kolaylıkla alamaz ve fırça, kılları birbirlerinin üstü­ne yığıldığından  makyajınızda lekelere yol açar.

Yönteminizi değiştirin: Kiri ve bakteriyi atmak için, fırçaları temizleyici bir şampuanla haftada bir kez yıkayın. Makyaj fırçalarını yıkamaya zamanı olmayan­lar için daha pratik çözümler de mevcut. Örneğin Clinique markasının bu probleme kök­ten çözüm getirmek için, anti mikrobik teknoloji kullanılarak geliştirdiği fırçalar.

Cildinizin Düşmanları:

Şeker: Şeker cildinizi yağlandıran stres hormonu­nun daha fazla salgılanmasına neden oluyor. Bu nedenle, şeker tüketiminizi gün­de en fazla 10 adet ya da 10 çay kaşığıyla sınırlamanız gerekiyor.

Alkol ve Kafein: İkisi de kan damarlarının sıkılaşmasına ve cildin nem­siz kalmasına yol açıyor. Nemsiz ve oksijensiz kalan cilt, donuk mat ve ku­ru bir hal alıyor.

Sigara: Sigaranın sağlığınız üzerindeki olum­suz etkilerini sıralamaya gerek var mı? Tabii  ki, yok. Artık herkes kan­serden kalp hastalıklarına birçok hastalığın başlıca sorumlusu olan sigaranın sağ­lığa olan zararlarını biliyor. Sigaranın sağılığınız için olduğu kadar güzelliğiniz için de bü­yük bir tehdit oluşturduğunu unutmayın. Çünkü donuk cildin, mat saçla­rın ve erken yaşlanmanın sorumlusu sigara.

Sabun: Cildinizi kurutur. Tıraş jelleri ve kremleri, traş sonrası cildinizde yanma, kuruma gibi problemler yaşatmadan pürüz­süz bir tıraş sağlar.

Arama anahtarları: Cilt bakımında en sık yapılan hatalar, cilt bakımında yapılan hatalar

--> CİLT ve SAÇ BAKIMI, GÜZELLİK, ZAYIFLAMA SAYFASINA DÖN <--